Alicja Zielińska

Gdy maki kwitły na zboczach. Szlakiem 2 Korpusu Wojska Polskiego

Klasztor na  Monte Cassino jest symbolem bohaterstwa Polaków, którzyna obczyźnie, z daleka od swoich domów walczyli o wolność ojczyzny Fot. Wikipedia Klasztor na Monte Cassino jest symbolem bohaterstwa Polaków, którzyna obczyźnie, z daleka od swoich domów walczyli o wolność ojczyzny
Alicja Zielińska

Przez wiele godzin byłem świadkiem przedłużającej się nierzeczywistej ciszy, która sprawiała wrażenie, że wojna się skończyła. To uczucie nagłego spokoju wynikało także z faktu, że nasze wzgórze pokryte było świeżą trawą pełną czerwonych maków, nad którymi fruwały kolorowe motyle. Tak wspominał Eryk Jankowski bitwę o Monte Cassino. Relacji możemy posłuchać na wystawie w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku poświęconej historii żołnierzy 2. Korpusu Wojska Polskiego powstałego z armii gen. Andersa.

Autorzy wystawy pokazują formowanie polskiego wojska i jego ewakuację ze Związku Sowieckiego, udział w kampanii włoskiej oraz powojenne losy żołnierzy gen. Władysława Andersa. Ilustrują je mapy, pocztówki, plakaty, zdjęcia oraz oryginalne przedmioty jak i indywidualne opowieści żołnierzy. Wiele z zapisanych wspomnień pochodzi z Fundacji Muzeum Pamięci 2. Korpusu na Monte Cassino, z którą współpracuje białostockie Muzeum Pamięci Sybiru. Prezesem fundacji jest Pietro Rogacien, syn żołnierza 2 Korpusu, uczestnika bitwy o Monte Cassino.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zielińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.