Głodowe emerytury stały się faktem. 1,08 zł. Taka emerytura wystarczy?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Domagała-Szymonek

Głodowe emerytury stały się faktem. 1,08 zł. Taka emerytura wystarczy?

Katarzyna Domagała-Szymonek

„Głodowe” emerytury stały się faktem. Są niższe niż cena chleba. MOPS, dzieci, rodzina? Kto pomoże przeżyć starość, kiedy miesięczna emerytura wynosi złotówkę?

W województwie śląskim najniższa emerytura wynosi obecnie 1,08 zł. Jest wypłacana w zabrzańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W częstochowskiej placówce najniższe świadczenie wynosi 5,78 zł, a w Rybniku 8,53 zł. - Dwie kolejne wynoszą 12,44 i 12,83 zł - informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

To nie żart. Co więcej, osoby, które te emerytury pobierają, w skali kraju mogą nazywać siebie krezusami. W łódzkim ZUS „szczęśliwiec” dostaje 99 groszy emerytury, a w skali kraju najniższe świadczenie wynosi 45 gr. Te absurdalne wysokości emerytur wynikają ze zmiany wyliczania świadczeń. ZUS nie bierze już pod uwagę tzw. kwoty bazowej, stażu pracy i okresu z najwyższymi zarobkami. Liczy się wysokość składek, które mamy na koncie w ZUS. Potem są dzielone przez tzw. dalsze trwanie życia według tabeli, którą publikuje Główny Urząd Statystyczny. Jeśli składek jest niewiele, to emerytura może wynieść grosze albo kilka złotych.

Wkrótce wszyscy poznamy wysokość przyszłych emerytur. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się wysyłka „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Listy lepiej otwierać, siedząc. Istnieje ryzyko, że upadniemy z wrażenia, gdy zobaczymy wyliczoną przez ZUS kwotę świadczenia.

Czy państwo powinno gwarantować najniższe emerytury na przyzwoitym poziomie?

W ubiegłym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozsyłanie „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” - to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek - mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS.

Dla wielu z nas kwoty, jakie w nim znajdziemy, mogą zwalić z nóg. I to dosłownie. W związku ze zmianą sposobu wyliczania świadczenia, nasze emerytury możemy nazwać „głodowymi”. Bo jak przeżyć przez miesiąc za... 1,08 zł? Takie świadczenie wypłaca oddział ZUS w Zabrzu.

Emerytury groszowe

W Śląskiem rekord niskiej emerytury padł we wspomnianym już Zabrzu. Jednak w innych oddziałach ZUS sytuacja wcale nie wygląda lepiej. W częstochowskim oddziale najniższa emerytura wynosi 5,78 gr.

- Osoba, która ją otrzymuje, na „oskładkowanych” umowach przepracowała w sumie trzy miesiące i jeden dzień - wylicza Ewa Jęczmyk, rzecznik ZUS w Częstochowie.

W Sosnowcu najniższa emerytura wynosi 7,07 zł. Kolejne zaczynają się od kwoty powyżej 170 zł, która choć wyższa, na czynsz i tak nie wystarczy. A co z rachunkami i jedzeniem? Rybnicki oddział ZUS najniższe świadczenie wypłaca w kwocie 8,53 zł. Dwie inne osoby dostają co miesiąc 12 zł z groszami. 58,19 zł pobiera emeryt należący do ZUS w Bielsku-Białej. Emeryturę poniżej 100 zł dostają tam jeszcze trzy inne osoby.

W chorzowskim oddziale nie ma świadczeń mniejszych niż 200 zł. - Były tylko dwa przypadki, gdy wysokość emerytury wynosiła poniżej złotówki, ale świadczenia te są zawieszone - informuje Aldona Węgrzyno-wicz, rzecznik placówki.

W kraju sytuacja jest jeszcze gorsza. Wyobraża sobie ktoś przeżyć za 45 groszy - tyle wynosi najniższa emerytura.

Zmieniły się przepisy ws. emerytur

Jak tłumaczy Maciej Wroński, rzecznik oddziału ZUS w Zabrzu, niskie kwoty wynikają ze zmian przepisów dotyczących wyliczania świadczeń. Pod uwagę nie jest już brana tzw. kwota bazowa, staż pracy i okres z najwyższymi zarobkami.

- Obecnie liczy się wysokość składek, które mamy na koncie w ZUS. Są one następnie dzielone przez dalsze trwanie życia, według tabeli, którą publikuje Główny Urząd Statystyczny. Jeśli składek jest niewiele, to emerytura może wynieść zaledwie kilka lub kilkanaście złotych - tłumaczy.

Precyzuje, że chodzi tu o emerytury powszechne, dla urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które liczone są według zreformowanych zasad.

Statystycy wyliczyli, że średnia długość życia osoby, która przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat, wyniesie 216,1 miesiąca. Jeśli to przejście nastąpi w wieku 67 lat, to średnia długość życia zmniejszy się do 199,5 miesiąca. Kwota emerytury będzie w drugim przypadku nieco wyższa.

Co z minimalną emeryturą

Jeśli liczycie, że na starość będzie przysługiwała wam minimalna emerytura, dwa razy sprawdźcie, czy ją otrzymacie. Obecnie wynosi ona 882 zł brutto. Jednak nie przysługuje osobom, które mają zbyt krótki staż pracy. W przypadku kobiet wynosi on 22 lata, natomiast mężczyźni muszą przepracować 25 lat. To ma się zmienić w najbliższych latach. Od 2022 roku, by otrzymać minimalną emeryturę, trzeba będzie mieć staż pracy wynoszący 25 lat i dla pań, i dla panów. Podwyższenie lat pracy dla pań to jeden z wielu elementów stawiających je w gorszej sytuacji.

- Kobiety zarabiają mniej, później wchodzą na rynek pracy i wcześniej z niego schodzą - mówi Małgorzata Druciarek, analityk z Instytutu Spraw Publicznych. - Panie mają także więcej przerw w pracy, a ma to związek z wychowaniem dzieci. Podczas urlopu wychowawczego odprowadza się składki na ubezpieczenie, ale są one niższe, niż gdyby kobiety w tym czasie pracowały.

Czarne chmury wiszą nie tylko nad przyszłością kobiet. W wiek emerytalny wchodzą osoby, które przez lata pracowały na czarno i nie miały opłacanych składek. W złej sytuacji są też osoby, które podpisały z pracodawcą dwie umowy: o pracę i zlecenie albo o dzieło, w różnych wysokościach. Często odbywało się to w ten sposób, że składki na ubezpieczenie były odprowadzane od niższej kwoty i wynosiły zaledwie kilka złotych miesięcznie. Takie umowy obowiązywały m.in. w firmach ochroniarskich. Wypłacana na ich podstawie emerytura wyniesie zapewne kilka złotych miesięcznie.

Jeszcze niższa emerytura?

To nie koniec złych wieści - emerytury mogą być jeszcze niższe. Wpływ na to będzie miało obniżenie wieku emerytalnego, którego wprowadzenie proponuje prezydent i popiera rząd Prawa i Sprawiedliwości. Najbardziej mają na tym stracić kobiety, których emerytury będą niższe nawet o kilkanaście procent.

Ile dokładnie (na chwilę obecną) będą wynosiły nasze emerytury, dowiemy się za kilka dni. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się wysyłka „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Listy otrzymają osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i choć przez chwilę podlegały ubezpieczeniom, a na ich koncie w ZUS znalazła się chociaż jedna składka. Osoby, które skończyły 35 lat, będą miały wyliczoną emeryturę.

Pozostaje pytanie, jak związać koniec z końcem, otrzymując tak niską emeryturę? Pomóc ma MOPS, dzieci, rodzina? - Mocno liczę na to, że ci ludzie mają jakieś oszczędności - usłyszeliśmy od jednej z pracownic ZUS.

Wsp. Alicja Zboińska, Aleksandra Kamińska

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Katarzyna Domagała-Szymonek

Komentarze

37
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Emerytka

164zł to4zł dziennie panowie.z.Pis jak żyć czekam na pomoc jak zagospodarować tak szokującą kwotą

Tadek

Jak obnizyc emeryture zeby narud nie wyszedl na ulice w prosty sposub.
Najpierw zwiekszyc wiek emerytalny a potem go obnizyc i sprawa zalatwiona prosty przyklad i jest to przyklad kwoty emerytury a nie jak jest naprawde.
Oto on
Emerytura w wieku 65 lat dostaniesz 1tys.zl
Przychodzi delikwent mowi w wieku 67 bedziecie miec 1,2 tys.zl warto 2 lata dluzej za 200zl pracowac zmieniamy ,narud podzielony sa zwolennicy i przeciwnicy.
Po kilku latach przychodzi koles i mowi to jest zle ,to jest kradziez nie dostaniecie 1,2ty.zl w wieku 67 lat oszukali was trzeba zmniejszyc ten wiek .
I zmniejszaja narud zadowolonywszystko gra pasuje
ale jest jedno ale po obnizeni do 65 lat juz nie dostaniecie 1tys zl tylko 800zl .

I caly myk polegal na tym zeby rozjuszyc narud podniesc krzyk ,wiek podskoczy za kilka lat obnizymy wiek ,ale ze emerytura wyjsciowa bedzie nizsza jak wczesniej juz nikt nie wspomni nikt na to uwagi nie zwraca i O TO CHODZILO BYL TO WSPOLNY PLAN PARTI POLITYCZNYCH A ZE AKORAT PO ZWIEKSZYLO A PIS OBNIZYL TO PRZYPADEK BO BYLO TO ZAPLANOWANE ROWNIEZ PIS JAK BY ZADZIL WTEDY A NIE PO ,TO BY PODNOSIL WIEK A PO OBNIZYLA TU ZMIENILA SIE TYLKO KOLEJNOSC PARTI ZADZACYCH I NIC WIECEJ.

to jest to samo co upadek komuny ktora musiala upasc bo narud do tego doprowadzil a ze akorat Walesa byl prezydentem ,a rowniez mogl byc kazdy iny bo to byl wlasnie koniec komuny .
Prosto mowoac na kogo wypadnie na tego bec.
Inna sprawa ze Walesa twierdzi ze on obalil komunizm w dodatku sam.

To samo jest z podwyzszaniem wieku i obnizaniem musi to byc w konkretnym czasie a kto wtedy zadzi nie jest wazne.

Dzieki chwilowym podniesieniu wueku panstwo zyskalo mnustwo pieniedzy ktore byly wtedy potrzebne ,przestaly byc potrzebne obnizono spowrotem wiek bo za pare lat beda potrzebne pieniadze to beda mogli powtozyc manewr.
Nie mogli zostawic 67 bo jak by byla potrzeba na kase i musieli by podniesc ten wiek chociaz o rok to polacy by juz nie wytrzymali i wyszli by na ulice i dzialo by sie oj dzialo.

Tak ze panstwo ma swietne mozliwosci manewru.

Moim zdaniem powinno byc tak odkladasz indywidualnie minimum 20 lat przechodzisz na emeryture wtedy ty chcesz i korzystasz ze swoich pieniedzy twuj i rodziby jest problem jezeli przejdziesz za wczesnie i kasa sie skaczy wtedy odpowiedzialnosc dopiero powinna spasc na dzieci a nie jak teraz placisz czekasz a potem dzieci musza ci placic

m

Właśnie dostałem list z ZUS...cudów nie ma, ale nie tak, jak opisane wyżej. Mam 32 lata pracy, od 6 lat na rencie. Ale odprowadzane składki za okres przepracowany, w przemyśle, pozwalają na wyliczenie emerytury w wysokości 2300-2500 zł. Oczywiście jeśli ktoś nie pracował lub nie odprowadzał składek, to jak może teraz mieć???? Takie artykuły są niepoważne, mają na celu jedynie burzenie spokoju i sianie niepewności wśród ludzi. A to powinno być karane.

Ciekawy...

Ja k w temacie.

neo

To teraz trzeba oskarżyć państwo o łamanie praw człowieka.Jest takie pojęcie godnego życia.Skoro do prowadziło do takiego stanu rzeczy prawnie powinno za to zapłacić.Jesteśmy w centrum Europy ,w Unii - a tak naprawdę jest u nas jeden wielki syf i bezprawie .Prawnie do Europy nam jest kosmos . Ludzie są u nas dyskryminowani,traktowani gorzej niż niewolnicy to jest prawdziwy obraz Polski.Getta Polskiego - mamy dzisiaj współczesny holokaust na narodzie Polskim .Zagłada na głodowych pensjach i emeryturach.To nie w Turcji ale w Polsce powinno być obalenie rządu i rozliczenie wszystkich rządzących elit. Upodlili naród ,tłuste złodziejskie świnie i wieprze wypasione na naszych pieniądzach.

Polak

Mówił żeby stworzyć fundusz demograficzny z 1/3 środków z prywatyzacji, ale się śmialiście, dostaliście świadectwo udziałowe na 20 zł i tyle z tego macie. Lewactwo dalej nie rozumie, że pomoc kończy się kiedy zabraknie cudzych pieniędzy. Argument, że płacił składki całe życie - za PRL-u zarabiało się równowartość około 20 dolarów

rura

umowy zlecenie (śmieciowe) nigdy nie powinny dotyczyć pracy najemnej . Umowy zlecenie powinny dotyczyć jedynie umów zawieranych pomiędzy firmami,zakladami a nie z podległymi pracownikami.

metto

za ile dni pracy w życiu?

aaaa

a eSBeckie i z czasów komuny dla prominentów itp.
nie wspominając, że te właściwe to mieli/mają po tym jak się "uwłaszczyli" z państwowych majątków itp.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.