Gmina Dubicze Cerkiewne została wybrana do próbnego spisu powszechnego

Czytaj dalej
Fot. Urząd Gminy w Dubiczach Cerkiewnych
Donata Żmiejko

Gmina Dubicze Cerkiewne została wybrana do próbnego spisu powszechnego

Donata Żmiejko

Mieszkańcy gminy Dubicze Cerkiewne już w kwietniu – jako jedyni z województwa podlaskiego - będą musieli wziąć udział w próbnym Narodowym Spisie Powszechnym i samodzielnie wypełnić formularz spisowy na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Uchylenie się od tego obowiązku grozi grzywną wymierzoną przez sąd.

Próbny Narodowy Spis Powszechny ma na celu przetestowanie i zweryfikowanie rozwiązań organizacyjnych oraz przyjętych metod badań naukowych przed NSP, który odbędzie się w całym kraju w 2021 roku. Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, chodzi o to, aby jak najbardziej rzetelnie przygotować się do przyszłorocznego spisu. Zgodnie z prawem, każdy objęty spisem będzie zobowiązany do samodzielnego wypełnienia formularza online z pytaniami.

Do spisu próbnego wybrano po jednej gminie z każdego z 16 województw. Obejmuje on ludność i mieszkania. Chodzi o wszystkie osoby przebywające na stałe lub czasowo w naszym kraju, a także cudzoziemców. Osoby bezdomne będą mogły wypełnić formularz w obiektach zbiorowego zakwaterowania, a pozostali zostaną objęci specjalnym badaniem w terenie. Osoby dorosłe mają przekazać dane o osobach niepełnoletnich, które z nimi mieszkają.

Na pytanie, dlaczego gmina Dubicze Cerkiewne została wybrana do próbnego Narodowego Spisu Powszechnego, GUS odpowiedział:
„Gmina Dubicze Cerkiewne charakteryzuje się niskim wskaźnikiem gęstości zaludnienia, niekorzystnymi proporcjami udziałów ludności według ekonomicznych grup wieku w ogólnej liczbie ludności gminy (wysokim udziałem osób w wieku poprodukcyjnym), brakiem zgłoszonych faktów emigracji na pobyt czasowy, wysokim wskaźnikiem szacowanej liczby emigrantów czasowych (na okres co najmniej roku) dla województwa i ponad 60 proc. udziałem mniejszości białoruskiej.”

Jak poinformował Jacek Karczmarski, główny specjalista w GUS, do wyboru gmin do spisu próbnego wykorzystano duży zakres wskaźników m.in.:

Tak więc z jednej strony były wytypowane gminy o przeciętnej „wartości” wskaźników, były również gminy o wartościach skrajnych, tak by była możliwość przetestowania rozwiązań w różnych warunkach.

Wiejska gmina Dubicze Cerkiewne położona jest na skraju Puszczy Białowieskiej w powiecie hajnowskim, przy granicy z Białorusią. Liczy ona 1509 osób, z których ponad 60 proc. to mniejszość białoruska (a np. w 1983 roku gminę zamieszkiwało 3700 osób). Tutaj jest najniższa gęstość zaludnienia wśród gmin powiatu hajnowskiego (10 osób na 1 km kw.). Tylko w dwóch gminach województwa podlaskiego, a w kraju – w sześciu, na 1 km kw. przypada mniej osób, niż w gminie Dubicze Cerkiewne.

- Gmina jest słabo zaludniona, jest położona w obszarze krajobrazu chronionego o wysokich walorach turystycznych i krajobrazowych, obejmuje czyste tereny ekologicznie – mówi Leon Małaszewski, wójt gminy Dubicze Cerkiewne. - Jednak nie ma inwestora, który zainwestowałby u nas duże pieniądze, na przykład w ośrodek wypoczynkowy. Młodzi w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają do sąsiednich miejscowości. A do tego w ok. 50 proc. gmina jest zalesiona. Gmina stara się korzystać z różnych programów i inwestuje w rozwój. W gminie jest jedna szkoła z ok. 50 uczniami, na którą subwencje edukacyjne nie wystarczają i trzeba dokładać do jej utrzymania.

Pozostało jeszcze 22% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Donata Żmiejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.