Gorzów: Ty, Ty oraz Ty. Każdy może mieć wpływ na to, jak się zmieni jego osiedle. Na tym polega budżet obywatelski [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: Ty, Ty oraz Ty. Każdy może mieć wpływ na to, jak się zmieni jego osiedle. Na tym polega budżet obywatelski [WIDEO]

Tomasz Rusek

We wtorek o podziale 370 tys. dla dzielnicy decydowało Zawarcie. Jutro zrobią to mieszkańcy centrum. W sumie, w ramach budżetu obywatelskiego, do podziału na dziesięć osiedli jest 3,7 mln zł.

Osiedlowe spotkanie na Zawarciu tak naprawdę zaczęło tworzenie budżetu obywatelskiego na 2019 r. Bo właśnie na takich dzielnicowych debatach mieszkańcy będą wybierać które z ponad stu pomysłów wykonać. Jeśli się dogadają (uwaga: musi być jednomyślność), to urzędnicy uszanują ich wolę. Jeśli choć jedna osoba będzie przeciwko, dla osiedla zostanie zorganizowane otwarte głosowanie. Taki system sprawdził się przed rokiem. Mieszkańcy 9 z 10 dzielnic woleli się porozumieć, zamiast potem walczyć o głosy wśród sąsiadów. Czy w tym roku będzie tak samo? - Przekonamy się - mówiła wczoraj, podczas konferencji prasowej poświęconej budżetowi, Anna Zaleska z biura konsultacji.

Wczoraj było Zawarcie, jutro będzie śródmieście

Pierwsze spotkanie było wczoraj na Zawarciu (trwało, gdy zamykaliśmy ten numer), jutro o 17.30 w sali sesyjnej debatują mieszkańcy centrum, 22 maja Zakanale, 24 maja os. Staszica, 29 maja Piaski, 5 czerwca Wieprzyce, 7 czerwca Manhattan, 12 czerwca Górczyn i 19 czerwca Dolinki. Na każde z osiedli przypada do podziału 370 tys. zł.

Dodatkowo 21 czerwca wszyscy mieszkańcy będą jeszcze wybierać inwestycje dla całego Gorzowa.

Sami wiemy najlepiej, czego nam potrzeba

Według Lucyny Kandel - Feliczak budżet obywatelski to ciekawa lekcja obywatelskiego podejścia do miasta.

- Sami zgłaszamy pomysły, sami wybieramy. Mamy wpływ na to, co się zmieni w naszej dzielnicy. Bo sami najlepiej wiemy, jakie drobniejsze potrzeby są najpilniejsze - mówiła wczoraj „GL” gorzowianka, która w ciągu ostatnich lat „załatwiła” Wieprzycom aż trzy inwestycje: boisko, plac zabaw i remont parku przy ul. Dobrej.

Choć nie wszyscy gorzowianie chwalą ideę budżetu obywatelskiego. Nasz Czytelnik niedawno skomentował ją tak: „Uważam (budżet obywatelski - dop. red.) za wynik pewnego rodzaju lenistwa i niechlujstwa zawodowego urzędników. To tak jakby na operację np. stawu kolanowego w pierwszej kolejności był przyjęty pacjent, który ze sobą przyprowadzi większą rodzinę aby przekonać chirurga o sile swych argumentów. Zadania remontowe w Gorzowie powinny być wynikiem działań odpowiednich służb wydziałów urzędu miasta”.

Liczby mówią same za siebie: lubimy budżet

Najwyraźniej jednak podobne opinie są w mniejszości, bo od 2012 r. budżet rozwija się, zmienia, ale ciągle angażuje tysiące ludzi. Przez siedem lat gorzowianie zgłosili 1.155 pomysłów, a w spotkaniach i głosowaniach - sumując frekwencję z każdego roku - udział wzięło 118 tys. osób. Wczoraj także magistrat pochwalił się, że na pomysły mieszkańców wydał do tej pory ponad 22 mln zł.
W 2012 r. wybierać można było spośród 38 pomysłów, w 2013 r. z 272, w 2014 r. z 228, w 2015 ze 160, w 2016 ze 119, a przed rokiem ze 149, a teraz ze 102.

Wyniki poznamy na początku października

Co nas czeka po zakończeniu osiedlowych spotkań? Od 10 do 23 września trwać będzie głosowanie w ramach kategorii ogólnomiejskiej oraz na osiedlach, które podjęły decyzję o powszechnych wyborach (czyli nie udało się wybrać kompromisowego rozwiązania). 24 września zacznie się liczenie głosów, a na początku października planowane jest ogłoszenie wyników głosowania.

Jesienią urzędnicy przeprowadzą tzw. ewaluację, czyli cykl spotkań i rozmów z gorzowianami pod hasłem: co w tegorocznej edycji budżetu wypaliło, co nie, i co należy zmienić.

Wybrane w tym roku inwestycje będą wykonane w 2019 r.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.