Gorzów: wszystko co musisz wiedzieć o nowym roku szkolnym

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: wszystko co musisz wiedzieć o nowym roku szkolnym

Tomasz Rusek

W przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach i szkołach średnich - porządki. Zaraz 1 września! Jesteś rodzicem przedszkolaka albo ucznia? Oto 15 ważnych rzeczy, o których musisz wiedzieć.

1. W tym roku szkolnym będzie działać 29 przedszkoli (w tym trzy integracyjne i jedno specjalne). Pójdzie do nich 4.024 maluchów. Dużo - bo zostanie w nich aż 800 sześciolatków, na co pozwoliła reforma edukacji.

2. Na pilne remonty, które pozwoliły powiększyć przedszkola, poszło około 700 tys. zł. W ten sposób można było przyjąć 200 dzieci więcej. Aż 50 z nich przyjęła placówka przy ul. Maczka. Przebudowy dopiero co się tam skończyły. Powstały dwie nowe sale. Trwa wielkie sprzątanie - porządki robi m.in. pani Kamila ze zdjęcia.

3. W 17 podstawówkach (w tym jednej specjalnej i dwóch sportowych) zajęcia zacznie w czwartek 6 tys. 888 dzieci. Będzie bardzo mało pierwszaków: zaledwie 422 zamiast 1.600 jak przed rokiem. Najwięcej pierwszych klas - po trzy - powstanie w SP 13 przy ul. Szwoleżerów i SP 20 przy ul. Szarych Szeregów.

4. Miła niespodzianka czeka uczniów kilku podstawówek. Przy SP 17 i SP 4 powstał plac zabaw, koło SP 12 - ogródek dydaktyczny, a obok SP 15 nowoczesny kompleks lekkoatletyczny.

5. W nowym roku szkolnym kontynuowana będzie powszechna nauka pływania. To zajęcia w Słowiance dla 1.500 uczniów klas drugich.

6. W 15 gimnazjach nauka czeka w tym roku 3.042 osoby. Wśród nich będzie kilka oddziałów sportowych, które mają wychować nam przyszłych mistrzów w: siatkówce, koszykówce i piłce ręcznej. Najwięcej klas - po pięć - szykuje się w gimnazjach nr 9, 13 i 20.

7. Szkoły ponadgimnazjalne przyjmą aż 5.590 nastolatków i 228 dorosłych. W tym dla pierwszaków będzie 1.670 miejsc (niemal połowa z nich będzie spoza Gorzowa). Najpopularniejsze licea: nr 1, nr 2 i nr 4 przyjęły po sześć klas. III LO będzie mieć dwie klasy. Jak zawsze świetnie poszedł nabór do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Elektrycznych. Miasto informuje, że w szkołach pozostały już tylko pojedyncze wolne miejsca. Głównie w klasach zawodowych.

8. Technikum nr 6 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych poprowadzą innowacje edukacyjne. W pierwszej szkole będzie to wychowanie proobronne, a w Ekonomiku biznesowe gry symulacyjne oraz projekt „Z kasą fiskalną na ty”.

9. W tym roku szkolnym zaczną pracę grupy robocze, które mają przygotować podwaliny pod Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu (na terenie dawnego szpitala przy ul. Warszawskiej). W grupach będą pracodawcy, nauczyciele i... uczniowie. Mają wspólnie opisać m.in. pożądane wyposażenie pracowni.

10. Pamiętajcie: podręczniki dla pierwszaków i z drugich klas podstawówek znowu będą darmowe. Nowością są za to darmowe książki dla uczniów klas trzecich i piątych z podstawówek oraz drugiej klasy gimnazjum.

11. Miasto może udzielić pomocy materialnej uczniom z ubogich rodzin albo uczniom niepełnosprawnym. Wnioski o przyznanie świadczeń można składać do 15 września. Szczegóły znajdziecie na www.edu.gorzow.pl.

12. 1. września na trasy wrócą tzw. szkolne kursy autobusów, czyli połączenia na najpopularniejszych liniach dowożące młodzież na 8.00 do szkół. Uwaga! Przez trwające w centrum remonty i związane z nimi objazdy oraz korki i opóźnienia przejazdów, lepiej sprawdzić, czy lepiej nie korzystać z wcześniejszych kursów, niż w zeszłym roku szkolnym.

13. Przez cofnięcie sześciolatków do przedszkoli części nauczycielom z podstawówek grozi pożegnanie z pracą. Zatrudnienia nie stracą osoby z umową na stałe. Ale nawet kilkunastu osobom mogą nie zostać przedłużone umowy czasowe. Ilu? Na dziś ciągle nie ma pewnej liczby. Chodzi o 15-20 osób.

14. Macie uwagi, obawy pytania dotyczące szkoły czy przedszkola Waszego dziecka? Zgłoście je dyrekcji (sekretariaty pracują całe wakacje). Namiar na Lubuskie Kuratorium Oświaty: ul. Jagiellończyka 10, tel. 95 720 84 12, adres mailowy: [email protected]

15. O stanie przygotowań szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego będą rozmawiać radni na środowej sesji Rady Miasta. Obrady zaczynają się o 13.00 w sali posiedzeń pod magistratem przy ul. Sikorskiego 3-4. Przyjdźcie, posłuchajcie czy i jakie uwagi są do szkoły Waszego dziecka. Możecie też zabrać głos w czasie sesji.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.