Katarzyna Paszkowska

Grajewo. Zamiast przejść wolą przejechać

Grajewo. Zamiast przejść wolą przejechać Fot. P. Ruchlewicz
Katarzyna Paszkowska

W czerwcu już dwie małe rowerzystki spowodowały kolizje na pasach. Przejeżdżanie przez przejście to nagminne zachowanie, nie tylko wśród dzieci, ale także i dorosłych użytkowników jednośladów.

Trzynastoletnia dziewczynka wjechała rowerem na przejście dla pieszych wprost pod przejeżdżający samochód. Do kolizji doszło w czwartek, 8 czerwca, na ulicy Ełckiej w Grajewie. Na szczęście, w wyniku zderzenia, ucierpiał tylko samochód. Dziewczynce nic poważnego się nie stało. Z ogólnymi potłuczeniami ciała 13-latka została przewieziona do grajewskiego szpitala. Jak informuje oficer prasowy KPP w Grajewie kierowcą volkswagena, z którym zderzyła się mała rowerzystka, był mieszkaniec Ełku. Był trzeźwy i jechał prawidłowo.

To nie jedyna kolizja spowodowana przez małych rowerzystów w tym miesiącu w naszym mieście. 1 czerwca, w okolicy grajewskiego półrodna, 10-letnia dziewczynka wjechała jednośladem na pasy wprost pod koła osobowej skody. Dziecko trafiło do szpitala z ogólnymi potłuczeniami. Tym razem kierowca również jechał prawidłowo.

W obu przypadkach wszystko zakończyło się niegroźnie. Warto jednak pamiętać, że takie bezmyślne zachowanie, szczególnie w przypadku dzieci, może mieć tragiczne skutki. Niestety bardzo często także dorośli wykazują się brakiem rozsądku.

Do naszej redakcji dociera wiele sygnałów od czytelników o nagminnym łamaniu przepisów przez rowerzystów.

- Już któryś raz z kolei, o mały włos, rowerzysta nie wylądował na masce mojego samochodu. Oni jeżdżą jak wariaci, a przepisy mają sobie za nic. Najgorzej jest na przejściach dla pieszych. Nawet głowy dobrze nie odwrócą tylko niemalże przelatują przez pasy - mówi, nie kryjąc wzburzenia, Sławomir Morawski z Grajewa.

- Zamiast zatrzymać się i przeprowadzić rower właściciele dwóch kółek notorycznie przejeżdżają przez pasy. Najczęściej w okularach przeciwsłonecznych i słuchawkach w uszach. Jak można być tak bezmyślnym. Dobrze jeżeli się uda bezpiecznie przejechać, a co kiedy się nie uda? - mówi pani Jadwiga, kierowca z dwudziestoletnim stażem.

Zgodnie z prawem przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych jest wykroczeniem.

- Za takie zachowanie rowerzysta może zostać ukarany mandatem karnym wysokości 100 złotych- informuje oficer prasowy grajewskiej policji.

Jak podkreśla st. sierż. Sylwia Gosiewska, rzecznik KPP w Grajewie poza mandatem, przez swoje bezmyślne zachowanie właściciele jednośladów narażają siebie i innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo.

- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem lub pieszym mogą być tragiczne w skutkach. Ponadto wjeżdżając rowerem na przejście dla pieszych nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić sytuacji na drodze- dodaje policjantka.

Katarzyna Paszkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.