Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Hobby? Zmienianie świata. Z wędką i rybą na Czarny Ląd

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Iwona Krzywda

Hobby? Zmienianie świata. Z wędką i rybą na Czarny Ląd

Iwona Krzywda

Wystarczyło jedno hasło: „gigantyczna śmiertelność okołoporodowa matek i dzieci”, żeby Małgosia Rzepecka podjęła decyzję, że weźmie urlop od pracy. Że na trzy tygodnie zostawi swojego męża z dwójką malutkich dzieci i poleci walczyć z rzeczywistością, z jaką się na co dzień mierzą mieszkańcy Etiopii.

- Nasz młodszy syn miał wtedy 18 miesięcy, a starszy trzy latka. Ale kiedy przyszła do mnie Agata Frankowska, nasza późniejsza wolontariuszka, i zaproponowała realizację projektu dla Etiopii, pomyślałam sobie: nie może być tak, że ja i moje dzieci żyjemy dzięki cesarskim cięciom, a tam śmiertelność matek i noworodków jest dziesięciokrotnie wyższa niż w Polsce. Stwierdziłam, że jakoś zniosę tę rozłąkę z rodziną, a mogę przecież w tym czasie zrobić wiele dobrego - opowiada Małgosia, lekarka w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, która wraz z mężem Andrzejem założyła Fundację Innovaid, zajmującą się m.in. wspieraniem rozwoju opieki medycznej w krajach Afryki.

Małgosia urodziła się z wrodzonym syndromem braku zgody na świat podzielony na kraje i ludzi lepszej i gorszej kategorii oraz niezłomnym przekonaniem, że wystarczą chęci, by chociaż kawałek takiego świata zmienić. Z mężem Andrzejem poznali się 15 lat temu i od tamtej pory są nierozłączni. - Od samego początku wiedziałem, czym grozi związek z nią - śmieje się Andrzej. - Gosia cały czas mówiła, że chce zostać lekarzem, a potem wyjechać na misję i pracować w Afryce - wspomina.

Ślub wzięli jeszcze na studiach, czym wprawili w osłupienie rodzinę i znajomych. Ona miała wtedy 23 lata, on 22, nie widzieli jednak powodu do zwłoki, bo byli już absolutnie pewni, że przez życie chcą iść razem. I że będzie to droga prowadząca przez Afrykę.

Sama w afrykańskim buszu

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • na czym polegało pierwsze niepowodzenie projektu
 • jakie były doświadczenia Małgosi w Ugandzie
 • jaka historia zapadła Małgosi najbardziej w pamięć
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.