I Ty możesz odpłynąć i pokazać na co Cię stać

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

I Ty możesz odpłynąć i pokazać na co Cię stać

Marek Weckwerth

II Bydgoska Kajakowa Masa Wodna i Kayakmania w Pieczyskach to dwie imprezy wodniackie, które mają szansę stać się największymi w kraju.

W pierwszej imprezie będzie uczestniczyć od 200 do 400 kajakarzy, w drugiej zapewne znacznie więcej. Tak może się stać, bo w imprezach mogą uczestniczyć wszyscy chętni - od absolutnych amatorów po kajakarzy - ultramaratończyków. Już można się rejestrować.

- Na te imprezy zapraszamy nawet tych, którzy nigdy nie pływali kajakiem, a chcieliby spróbować swych sił i przede wszystkim dobrze się bawić - zachęca organizator - Łukasz Gliński z Bydgoskiego Stowarzyszenia Kajakowego "Binduga". - Pierwsza z nich odbędzie się 24 czerwca w ramach "Steru na Bydgoszcz", druga pod koniec września w Pieczyskach. W obu przypadkach chodzi o integrację środowiska wodniackiego. Obie znalazły się w oficjalnym Informatorze Kajakarza 2017 Polskiego Związku Kajakowego i PTTK, w którym są 164 imprezy.

Będzie ich masa

- W Masie Wodnej chcemy pokazać, wzorem rowerowej Masy Krytycznej, jak wielu nas jest, a w specjalnej petycji do władz miasta będziemy apelować o przystosowanie nadrzecznej infrastruktury do naszych potrzeb - wyjaśnia Łukasz Gliński.

Spływ odbędzie się ze Smukały do starego Fordonu (25 km), ale można go skończyć już w centrum Bydgoszczy. Po śluzowaniu w centrum kajakarze dołączą do armady jednostek uczestniczących w paradzie z okazji wielkiej wodniackiej imprezy "Ster na Bydgoszcz". A płynąć będzie można na własnym sprzęcie lub podstawionym przez organizatora, czyli stowarzyszenie "Binduga".

- A przy okazji właśnie 24 czerwca będzie można wziąć udział w naszym, otwartym dla wszystkich festynie parafialnym - zachęca ks. Grzegorz Roman, proboszcz kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w bydgoskim Opławcu, który także organizuje coroczne Spływy Szlakiem Papieskim.

Kayakmania dla każdego

Druga z imprez to Międzynarodowy Dzień Kajakarza "Kayakmania - Koronowo 2017". Impreza (wspólna "Bindugi" i gminy Koronowo) odbędzie się od 15 do 17 września w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim.

- Na "Kayakmanię" warto zabrać rodzinę, dzieci, znajomych, bo wszyscy znajdą na niej coś ciekawego - przekonuje Gliński. - To będzie wspólny wysiłek na wodzie, na różnych dystansach między miejscowością Krówka a Samociążkiem. Start i meta dla wszystkich konkurencji będą się znajdować na plaży w Pieczyskach.

Trasy przygotowano dla kajakarzy indywidualnych, w osadach dwuosobowych, dla mężczyzn i kobiet. Najdłuższą trasa jest ultramaraton open na dystansie 82 km. Trasa biegu głównego o Puchar Burmistrza Koronowa (formuła australijska) zostanie wytyczona w centralnej części Zalewu Koronowskiego. Formuła biegu australijskiego polega na stopniowej eliminacji uczestników z końca stawki, po zaliczeniu kolejnej rundy. Przybliżony czas trwania biegu – maksymalnie 2 godziny.

Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody, np. dla indywidualnych zawodników sprzęt sportowy o wartości 1500 zł. Rejestracja na stronie: www.kayakmania.pl.

Z plaży w Pieczyskach publiczność będzie mogła oglądać pokazy w różnych dyscyplinach wodniackich, np. kajak polo, sprint kajakowy, freestyle, wyścigi smoczych łodzi. Dla tych, którzy wolą i bardziej lądowe atrakcje lub dedykowane dzieciom i całym rodzinom, przygotowane zostaną konkursy z nagrodami, animacje gier i zabaw, zajęcia taneczne i fitness, porady dietetyczne, pokazy kulinarne. Będą też: giełda używanego sprzętu sportowego, wystawa nowego sprzętu, stoiska lokalnych producentów i przedsiębiorców. Harcerze przygotują dla uczestników pole namiotowe. Wieczory będą miały charakter muzyczny w stylu szant żeglarskich.

Komandorem i sędzią głównym obu imprez będzie Grzegorz Rajewski, a bezpieczeństwo zapewnią ratownicy WOPR.

Szczegóły, regulamin uczestnictwa, mapy z trasami na poszczególnych dystansach i do pobrania plik KML do nawigacji znajdziecie na stronie http://www.kayakmania.pl

Jeśli dopłynie Doba

W imprezie może wziąć udział z 1. numerem startowym Aleksander Doba - najbardziej utytułowany kajakarz turysta na świecie. Tak się stanie, jeśli zdoła do połowy września przepłynąć po raz trzeci Atlantyk. Wypłynął 7 maja wieczorem z Leonardo State Marine w pobliżu Nowego Yorku. Zmierza w stronę Lizbony.

Najpierw Zgłowiączka

Tak będzie w czerwcu i wrześniu, a już 18 maja w naszym regionie rozpocznie się XXV Ogólnopolski Spływ Kajakowy rzeką Zgłowiączką organizowany przez Włocławski Klub Wodniaków PTTK. Impreza na 55-kilometrowej trasie Orle - Włocławek potrwa do 21 maja.

10 czerwca odbędzie się X Spływ Papieski na Brdzie z Mylofu do Woziwody (27 km) - impreza Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej pod patronatem "Gazety Pomorskiej".

Od 16 do 18 czerwca na Jeziorach Żnińskich odbędzie się XIV Ogólnopolski Spływ Kajakowy Stowarzyszenia Saperów Polskich (organizator to Klub Turystów Wodnych PTTK w Chełmnie).

XXXI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Papierników na Wdzie planowany jest od 30 czerwca do 9 lipca (Klub Turystów Wodnych "Celuloza" Świecie).

Na LXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Brdzie im. Marii Okołów-Podhorskiej trzeba wziąć urlop od 15 do 22 lipca.

We wszystkich spływach może wziąć każdy chętny. Trzeba się tylko zapisać.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.