Marzena Sutryk

Inwestycje drogowe w województwie zachodniopomorskim. Co w planach na rok 2019?

Inwestycje drogowe w województwie zachodniopomorskim. Co w planach na rok 2019? Fot. arch
Marzena Sutryk

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podsumował miniony rok. W 2018 w realizacji było 232 km dróg, o wartości ponad 6,6 miliarda złotych. W 2019 roku - w przygotowaniu będzie 289 km o wartości 9,68 mld złotych.

Obecnie trwa realizacja 16 dużych zadań inwestycyjnych. Na 11 inwestycjach trwają roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11, obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. W przyszłym roku drogi te zostaną oddane do ruchu.

Będzie to łącznie ponad 160 km nowych dróg. Roboty trwają również na autostradzie A6 od Dąbia do Rzęśnicy oraz - od jesieni 2018 roku - na węźle Szczecin Kijewo.

Jak już wczoraj podawaliśmy, w ostatni dzień starego roku unieważniono przetarg na wyłonienie wykonawcy 8-kilometrowego odcinka obwodnicy Koszalin - Sianów między ul. Władysława IV a Sianowem. Od razu ogłoszono kolejny, ale już tylko na wybór samego projektanta. Kolejnym krokiem będzie przetarg i wybór wykonawcy budowy drogi.

Szczeciński oddział GDDKiA postanowił podzielić realizację inwestycji na dwa etapy. Poprzedni przetarg, który właśnie unieważniono, łączył oba elementy zlecenia w formule „zaprojektuj i wybuduj”, teraz te zlecenia rozdzielono. Decyzja wynika z tego, że oferty, które wpłynęły we wspomnianym przetargu, znacznie przekraczały szacunki.

W 2019 roku planowane jest ogłoszenie przetargów na kolejne dwa ważne odcinki - S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic.

Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 przygotowywane jest ogłoszenie przetargu. Ponadto trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka, trwa zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły (dla tego odcinka w przyszłym roku powinna być wydana decyzja środowiskowa).

W Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich zadania jednoroczne będą znane w lutym, ale już teraz wiadomo, że Rejon Dróg Wojewódzkich w Koszalinie będzie miał do dyspozycji na inwestycje około 5 mln zł. Pewna jest kontynuacja przebudowy drogi wojeódzkiej nr 168 Zegrze Pomorskie - Rosnowo.

W planach jest też budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego: Trasa Nadmorska na odcinku Pleśna - Mielno (przetarg został ogłoszony; realizacja do 30 września) oraz budowa sieci tras rowerowych Euro Velo 10 na odcinku Dźwirzyno - Marszewo . Ta inwestycja rozpocznie się w tym roku po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.Koszt wyniesie 7-8 mln złotych.

Po ukończeniu tych dwóch tras rowerowych możliwy będzie przejazd na dwóch kołach od Kołobrzegu do granicy województwa.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:Nowy Rok na Rynku Staromiejskim w Koszalinie [ZDJĘCIA]
Sztorm na Bałtyku. W Mielnie nie ma plaży [ZDJĘCIA]
Najpopularniejsze tematy na gk24.pl w 2018 roku
Historia: Zima stulecia 1978-1979 w regionie koszalińskim [zdjęcia]
Praca w Koszalinie. Nowe oferty pracy, zarobki, warunki

Ostatni weekend 2018 r. w klubie Prywatka w Koszalinie [ZDJĘCIA]Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Marzena Sutryk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.