Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jacek Santorski: - Jesteśmy pionierami miękkiej dyktatury. To świat nas teraz dogania [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Karina Obara

Jacek Santorski: - Jesteśmy pionierami miękkiej dyktatury. To świat nas teraz dogania [rozmowa]

Karina Obara

Polak przyjmuje despotę, pana na folwarku, pod warunkiem, że jest to w miarę łagodna dyktatura - mówi psycholog Jacek Santorski, twórca Akademii Psychologii Przywództwa.

Czy dwa lata temu Polacy byli inni niż teraz?
Generalne stwierdzenie, że my Polacy byliśmy kiedyś inni, wydaje mi się tezą przesadzoną i nadmiarową. W różnych okolicznościach ujawniają się w nas inne cechy, akcenty i aspiracje. Adam Leszczyński z „Krytyki Politycznej” napisał esej pt. „PiS. Zwyczajna polska dyktatura”, który bardzo trafnie podsumowuje to, co może się z nami stać i skąd się to wzięło.

Chodzi panu o to, że Polska była zawsze w mniejszym lub większym stopniu krajem autorytarnym, co udowadnia w swoim eseju Leszczyński?
Tak. 400 lat byliśmy albo sfragmentaryzowani przez najeźdźcę zewnętrznego, albo przez władzę wewnętrzną, która była mniej lub bardziej dyktatorska. Próby demokracji podejmowaliśmy kilka razy, do przewrotu majowego. Przekładam to wszystko na język psychologii, aby wyjaśnić, co się stało z Niemcami, którzy przyjęli totalitaryzm w społeczeństwie Goethego? Erich Fromm poruszył ten problem w swojej pracy „Ucieczka od wolności”, chciałem napisać pracę pt. „Ucieczka od podmiotowości”. Uświadomiłem sobie jednak, że aby od czegoś uciekać trzeba tego doświadczyć, trzeba to mieć. W naszym przypadku nie ma mowy o ucieczce od podmiotowości. To raczej abdykowanie od niej. Przyjmujemy despotę, prezesa, pana na folwarku pod warunkiem, że jest to w miarę łagodna dyktatura.

Jacek Santorski, Przedsiębiorca , prof. honorowy Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, twórca Akademii Psychologii Przywództwa

Czy to z tego powodu zdecydowaliśmy się wybrać rządy PiS, licząc na to, że ta władza zrobi wreszcie porządek i takiej właśnie władzy potrzebujemy?
Nie wydaje mi się, by wyborca tak kalkulował. Jednak narracja składających obietnice była bardzo spójna z tym, czego oczekiwała większość wyborców. Dawno narracja obecnie rządzących, ich wartości, oceny, nie były tak spójne z większością społeczeństwa, która głosuje. Dlatego ta władza jest tak stabilna (47 proc. poparcia wg sondażu CBOS) i ma tak dobre rokowania w utrzymaniu się.

W dalszej części cała rozmowa z Jackiem Santorskim.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.