Jak można rozliczyć się z fiskusem i jakie ulgi podatkowe nam przysługują

Czytaj dalej

Jak można rozliczyć się z fiskusem i jakie ulgi podatkowe nam przysługują

Jak najłatwiej rozliczyć przeznaczony dla nas formularz PIT

Rozliczenia podatku za 2017 r. można dokonać: samodzielnie - przygotowując zeznanie podatkowe przez internet z pomocą programu do rozliczeń rocznych e-pity lub korzystając z programów Ministerstwa Finansów, samodzielnie z pominięciem komputera i internetu - składając zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym lub wysyłając je listem poleconym, korzystając z wniosku o przygotowanie wstępne rozliczenia podatkowego PIT-WZ (funkcja dostępna w programie e-pity) - ta forma rozliczenia dotyczy jednak wyłącznie deklaracji PIT-37, korzystając przez internet ze wstępnie przygotowanego zeznania podatkowego PIT-PFR (funkcja dostępna w programie e-pity) - ta forma rozliczenia dotyczy jednak wyłącznie deklaracji PIT-37 lub PIT-38, z pomocą biura księgowego lub doradcy podatkowego.

Ważne dla seniorów

Jeśli rozlicza Cię organ emerytalny lub rentowy, a Ty nie korzystasz z ulg podatkowych oraz nie masz innych przychodów do zadeklarowania na PIT-36 - to Twojej emerytury lub renty nie musisz rozliczać na żadnej deklaracji (dostaniesz informację PIT-40A, której nie musisz już dalej przesyłać do urzędu).

Dodatkowo możesz wypełnić w takiej sytuacji wniosek PIT-OP, wskazując, by z Twojej emerytury lub renty przekazano 1 procent podatku na wybraną przez Ciebie organizację pożytku publicznego.

Ulgi podatkowe

W rozliczeniu za 2018 r. dopuszczalne jest korzystanie z ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Jeśli rozliczasz się na PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, masz możliwość odliczać od podatku ulgę:

rehabilitacyjną, z tytułu darowizny: na cele kultu religijnego, na rzecz krwiodawstwa, na organizacje pożytku publicznego, na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów i kościelnych osób prawnych, na internet - z tej podatnik może skorzystać tylko dwukrotnie, w kolejno następujących po sobie latach podatkowych i tylko pod warunkiem, że nie korzystał z odliczenia wcześniej.

Przysługuje ona podatnikom rozliczającym się z podatku dochodowego za pośrednictwem formularza PIT-36 oraz PIT-37. Ulgę rozlicza się w załączniku PIT-O. z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które wcześniej podwyższyły ich podstawę opodatkowania, na badanie i rozwój, z tytułu zapłaconych składek ZUS, składek na Indywidualne konto zabezpieczenia społecznego (IKZE) i składek na ubezpieczenie zdrowotne, z tytułu wychowywania dzieci - można odliczyć 92,67 zł miesięcznie na wychowywanie jednego dziecka spełniającego warunki ulgi - przy założeniu, że dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 zł, a niepozostającego w związku małżeńskim nie przekroczył w roku podatkowym kwoty 56.000 zł; w przypadku większej liczby dzieci ulga ta wynosi: 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko, 166,67 zł na trzecie dziecko, 225,00 zł na czwarte i kolejne dziecko.

Dodatkowo podatnicy rozliczający się na PIT-36 i PIT-37 mogą odliczać tzw. kwotę wolną - zmniejszającą podatek (w zależności od zarobków wynosi ona do 1188 zł rocznie).

Podatnicy rozliczający się na PIT-28 mogą odliczać wszystkie wskazane powyżej ulgi z wyjątkiem ulgi na dzieci (prorodzinnej) i ulgi na badania i rozwój.

W przypadku rozliczających się na PIT-36L odliczać można wyłącznie ulgę na badania i rozwój, ulgę na nowe technologie (na prawach nabytych w latach poprzednich), składki ZUS oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulgę abolicyjną (z tytułu zarobków zagranicznych).

Odliczania ulg podatkowych w 2018 r. pozbawieni są rozliczający się na PIT-38 (poza rozliczaniem straty z lat wcześniejszych), PIT-39, PIT-16A (poza składkami na ubezpieczenie zdrowotne, które mogą odliczać) i PIT-19 (poza składkami na ubezpieczenie zdrowotne, które mogą odliczać).

W Galerii znajdziesz pomoc

W Galerii Łódzkiej w dniach 6 i 7 kwietnia, w godz. 12 - 20, będzie można bezpłatnie skorzystać z pomocy w wypełnieniu zeznania podatkowego. Pomogą w tym specjaliści z Izby Administracji Skarbowej. Zaproszone zostały również łódzkie fundacje, który zaprezentują swoje cele charytatywne. Akcja odbędzie się na poziomie -1, przy sklepie SMYK.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.