Jak urzędnicy skarbówki mają kontrolować? Ścigać bogatych przedsiębiorców, omijać biednych

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Andrzej Plęs

Jak urzędnicy skarbówki mają kontrolować? Ścigać bogatych przedsiębiorców, omijać biednych

Andrzej Plęs

Kontrolować bogatych, bo od nich można ściągnąć kasę, zostawić w spokoju biednych, choćby i przestępców, bo taka kontrola, to nie interes dla Skarbu Państwa. Czyli - nie łapiemy bandytów podatkowych bez pieniędzy, łapiemy tych z pieniędzmi, choćby bandytami skarbowymi nie byli - zaleca podwładnym dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Podobne praktyki na Podkarpaciu spowodowały przed czterema laty, że największe tutejsze firmy wyrejestrowały się z regionu, byle tylko nie podlegać kontrolerom rzeszowskiego fiskusa.

Tajna instrukcja dyrektora IAS w Kielcach dla kontrolerów ma z założenia dotyczyć systemu uszczelnienia systemu ściągalności podatku VAT.

W instrukcji napisano już w punkcie pierwszym:

Przed wytypowaniem podmiotu do kontroli należy przeprowadzić analizę jego sytuacji majątkowej aby ocenić, czy kontrola może przynieść wymierny efekt finansowy (unikanie typowania podmiotów niewypłacalnych, w upadłości, w likwidacji itp.)

Zdaniem analityków ekonomicznych taki „dobór podmiotów” nakazuje ściganie firm, które dysponują majątkiem, a unikanie ścigania „słupów” i spółek pod kontrolą zorganizowanej przestępczości, których „cisi właściciele” wyprowadzają z nich kapitał w taki sposób, że jest poza zasięgiem fiskusa. Choćby na kontach w rajach podatkowych. Co - z perspektywy prawa podatkowego - czyni ich bezkarnymi. Za to większym zainteresowaniem fiskusa mają cieszyć się (?) przedsiębiorcy wykazujący przychód, choćby nawet byli uczciwi wobec fiskusa.

W dalszej części artykułu: Tajna instrukcja dla kontrolerów kieleckiej skarbówki to nie nowość. Podkarpaccy przedsiębiorcy już doświadczyli jej zasad. Boleśnie.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.