Jak wymienić piec z rządową dopłatą

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Jak wymienić piec z rządową dopłatą

Zbigniew Marecki

Już można korzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem. Rząd dołoży się do wymiany pieców i termomodernizacji budynków. O szczegóły należy pytać w urzędach gminy oraz w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Rząd postanowił zrealizować program „Czyste powietrze”, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Program ma zapewnić wsparcie finansowe zakupu i wymiany źródeł ogrzewania, np. z węglowego na gazowe, a także termomodernizacji budynków. Plany zakładają, że „Czyste powietrze” będzie realizowane przez dziesięć lat, a jego łączny budżet wyniesie 103 mld zł.

- Zdajemy sobie sprawę, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia, dlatego program będzie składał się z wielomilionowych funduszy na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego - mówił podczas inauguracji programu premier Mateusz Morawiecki.

Dofinansowaniu podlegać będzie m.in. wymiana ogrzewania na gazowe, elektryczne lub na paliwo stałe. W nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów gazowych kondensacyjnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwo stałe i pomp ciepła. Beneficjenci będą mogli liczyć na pokrycie od ok. 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, których maksymalną wysokość określono na 53 tys. zł. Wysokość wsparcia zostanie uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Rok 2018 według zapewnień Piotra Woźnego, pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste powietrze”, ma być jednak przełomowy dla poprawy jakości powietrza w Polsce.

- Na terenie ośmiu województw, na których mieszka 65 proc. obywateli Polski, już obowiązują uchwały antysmogowe, które przewidują obowiązek wymiany starych kotłów. Zastosowanie paliw bezdymnych jest sposobem na to, by likwidować zanieczyszczenie powietrza w tych miejscach - mówi Woźny.

W walce ze smogiem w Polsce mają również pomóc obowiązujące od 1 lipca tego roku przepisy, na podstawie których zakazano sprzedaży kotłów niespełniających 5. klasy emisyjności, umożliwiających spalanie śmieci.

O szczegółach programu zainteresowani mogą się dowiadywać w urzędach gminy i urzędach miast, bo tam wykwalifikowani urzędnicy informują, kto i na jakich zasadach może obecnie ubiegać się o wsparcie finansowe związane z wymianą pieców. Na razie sprawa jest jasna w zakresie wspólnot mieszkaniowych. Nie ma jeszcze przepisów dotyczących osób fizycznych.

Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.