Jak zdawać prawko to tylko w Bielsku!

Czytaj dalej
azda

Jak zdawać prawko to tylko w Bielsku!

azda

Bielsk Podlaski. Zamknięcie bielskiemu WORD raczej nie grozi, jego funkcjonowanie przeszło najśmielsze oczekiwania

Gdy w lipcu w Bielsku powstawała filia WORD i od jego dyrekcji, i od samorządowców słyszeliśmy, że pierwszy rok będzie próbą tej inwestycji. Od zainteresowania zdających prawko miało zależeć to, czy filia ta w ogóle będzie funkcjonować. Bielski WORD zdał egzamin celująco!

Nowy WORD ma wzięcie

- Od 12 lipca egzamin praktyczny na kategorię B i AM zdawało tu ponad tysiąc osób, teoretyczny ponad osiemset - mówi Michał Marcin Freino, dyrektor WORD w Białymstoku. - Według ostrożnych planów zakładaliśmy, że niewiele wyższa będzie roczna frekwencja. A to tylko 3,5 miesiąca. Niedługo po uruchomieniu filii postanowiliśmy wydłużyć jej pracę o jeszcze jeden dzień i teraz egzaminy odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy.

Także zdawalność napawa optymizmem. W przypadku egzaminów teoretycznych na kategorię B wynosi prawie 57 procent, a praktycznych - ponad 47.

- Średnia zdawalność w kraju to 33 proc. z egzaminów praktycznych i 41 proc. z teoretycznych, a w naszym województwie to 43 proc. - praktyka, a 44 teoria - podaje Freino. - Statystyki w filii WORD są dużo lepsze.

W Łomży jest porównywalny wynik, jeśli nie niższy.

Sprawdziliśmy też, jakimi wynikami w bielskiej filii WORD pochwalić się mogą poszczególne szkoły nauki jazdy.

Bielskie szkoły lepsze od hajnowskich

Pod względem zdawalności praktyki najlepszy jest OSK Arnold - ponad 78 proc. Ale jego kursanci odbyli jedynie 23 egzaminy. Zdawalność teorii „u Arnolda” to 67 proc. (31 egzaminów).

Bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się Falkowski Team. Zdawalność praktyki w tej szkole wynosi ponad 62 proc., a teorii 70. A jej kursanci do egzaminu praktycznego przystępowali aż 190 razy, a do teorii ponad 150.

Liczba osób zdających egzamin w statystykach ma ogromne znaczenie. W szkołach, które przygotowują niewiele osób, na statystyki wpływ ma często zwykłe szczęście. Wystarczy, że wśród zdających znajdzie się jedna osoba, która do zdawania prawka nie ma talentu i do egzaminu będzie podchodzić kilka razy, statystyki idą w dół, nawet jeśli pozostali zdadzą za pierwszym razem. Bez takiej osoby będą wysokie. Przy większej liczbie kursantów, pojedyncza osoba statystyk nie zepsuje.

O dobrym poziomie szkolenia w mniejszych ośrodkach może świadczyć zdawalność w poprzednich okresach. Na przykład wspomniany Arnold także wcześniej miał dobry wynik.

Podobnie dwie inne szkoły nauki jazdy. W OSK Komfort Mikołaja Wiazowskiego poziom zdawalności teorii w filii WORD wyniósł prawie 71 proc. (a praktyki - 55 proc. (na 40 egzaminów). Nieco gorzej wypadł OSK Konkret. Zdawalność praktyki wyniosła tu ponad 48 proc (na 82 egzaminy), a teorii 44 proc. (85) W drugim kwartale br. to Konkret był najlepszy pod względem zdawalności w WORD Białystok, a wcześniej był też Wiazowski.

Tym razem dobrze poszło też OSK Podlasie - ponad 53 proc. zdawalności praktyki (na 75 egzaminów) i 49 proc. z teorii (75). Nieco gorzej wypadł OSK Łukasz z Brańska: praktyka - 46 proc (40), a teoria - 58 proc. (36).

W porównaniu z nimi słabe wyniki praktyki odnotowały hajnowskie szkoły nauki jazdy. Za to lepsze były w teorii.

OSK Podlasiak na prawie 150 egzaminów praktycznych miał 26 proc. zdawalności, ale z teorii na 51 egzaminów - 63 proc. OSK Krzysiek: z praktyki - ponad 30 proc. (49 egzaminów), a z teorii - 75 (28). To najlepszy wynik.

Nieźle wypadła też zdawalność na kategorię AM (skutery). Egzamin praktyczny na tę kategorię zdawało tu 12 osób i wszystkie zdały. Teorię zdawało 37 osób, zdała ponad połowa, czyli 19.

- Mam nadzieję, że dobre wyniki i kameralna atmosfera zdawania egzaminów będą zachęcać do zdawania egzaminów na prawo jazdy w Bielsku - mówi Michał Freino, dyrektor WORD w Białymstoku. - By wyjść na przeciw potrzebom, udostępniliśmy nasz plac manewrowy. Jazdę na nim można wykupić w biurze filii.

azda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.