Jakie firmy z Torunia znalazły się w Złotej Setce?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Błoch/Polska Press
Adam Mroczek

Jakie firmy z Torunia znalazły się w Złotej Setce?

Adam Mroczek

Toruński biznes został doceniony podczas gali finałowej rankingu Złota Setka Pomorza i Kujaw. W Operze Nowa Gazeta Pomorska podsumowała wyniki uzyskane przez przedsiębiorstwa działające w regionie. Toruńskie firmy zostały wyróżnione w kilku kategoriach.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście
[video]23583[/video]

Prawdziwi liderzy z Torunia

Oto filary kujawsko-pomorskiej gospodarki. Wśród Liderów, czyli firm z Kujaw i Pomorza według uzyskanego obrotu ze sprzedaży powyżej 1 mld zł, pierwsze miejsce zajęła Neuca S.A. z Torunia. Hurtowy dystrybutor farmaceutyków, rozwinął sieć przychodni lekarskich, realizuje projekty telemedyczne, produkuje leki i preparaty apteczne. Drugie miejsce przypadło thyssenkrupp Materials Poland S.A., także z Torunia. To dystrybutor wyrobów ze stali węglowej, nierdzewnej, aluminium i tworzyw sztucznych.

Toruń. Wiele firm docenionych

W kategorii Pretendenci drugie miejsce zajęła Plastica Sp. z.o.o. Toruń, która wchodzi w skład Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. To jedyny polski wytwórca paroprzepuszczalnych folii i laminatów używanych w przemyśle higienicznym, medycznym i odzieżowym. Trzecie zaś miejsce w tej kategorii zajęła Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z.o.o. Firma ta produkuje płatki śniadaniowe i zbożowe batoniki. Ma fabryki w Toruniu, Lubiczu i Centrum Dystrybucyjne w Grębocinie.

W kategorii Rywale, drugie miejsce zajęła ATS S.A. z Torunia. Spółka jest największym importerem stali zza wschodniej granicy.

W kategorii Inwestorzy, czyli wśród firm, które w 2021 r. w deklaracjach VAT wykazały największe zakupy środków trwałych pierwsze miejsce zajęła Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Toruń. To największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów cukru. KSC w maju zmieniła nazwę na Krajową Grupę Spożywczą S.A. Natomiast trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Laude Smart Intermodal S.A. - Toruń. Firma kompleksowo organizuje transport różnych grup towarowych przy użyciu innowacyjnych kontenerów.

W kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu drugie miejsce zajęła firma Taurus Ochrona Group Sp. z o.o. z Torunia. Jest mecenasem sportu i wspiera kluby sportowe, włącza się w akcje charytatywne. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Sp. z o.o. z Rozgart koło Torunia. Firma dużą wagę przywiązuje do pomocy dzieciom - wspiera szkoły, przedszkola, domy dziecka oraz najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu.

Wyróżnieni za pomoc Ukrainie

Doceniono też firmy, które w szczególny, bo długofalowy i zorganizowany, sposób zaangażowały się we wsparcie wojennych uchodźców i ogarniętej wojną Ukrainy. Wyróżniono Tatianę Dembską właścicielkę toruńskich spółek: Atri Work - agencja zatrudnienia i Atri Bud - firma remontowo-budowlana, Nomess - serwis sprzątający. Koordynowała wraz ze swoimi pracownikami: zbiórkę darów, wysyłanie aut na granicę, przyjmowanie pod dach wojennych uchodźców, a także pomoc w znajdowaniu zatrudnienia. Wyróżnienie specjalne dla firm solidarnych z Ukrainą odebrała także Nova Trading z Torunia, która wysłała do Charkowa kontener sanitarny, cztery namioty z przeznaczeniem na salę operacyjną oraz sale dla pacjentów, które mogą pomieścić 28 łóżek. Dodatkowo spółka zakupiła zapas materiałów opatrunkowych.

Przyznano też wyróżnienia specjalne. Wśród dostrzeżonych firm znalazło się Studio Dark Point Games z Torunia. Zrobiło się o nim głośno za sprawą debiutanckiego tytułu "Achilles: Legends Untold". Ta gra komputerowa, gdzie gracz napotka postacie znane z lekcji historii. Firma planuje debiut na NewConnect.

W kategorii samorządowej: Lider w dobie pandemii laury trafiły do gmin z największym procentem zaszczepionych mieszkańców. W rankingu miast prezydenckich Toruń zajął drugie miejsce - 64,9 proc. mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami.

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.