Agata Sawczenko

Jakiej pogody możemy się spodziewać w czasie urlopu mówi Maciej Maciejewski

Jakiej pogody możemy się spodziewać w czasie urlopu mówi Maciej Maciejewski Fot. archiwum
Agata Sawczenko

Kto chce tylko leżeć na plaży, niech lepiej kupi bilet do Hurghady - mówi Maciej Maciejewski, szef Biura Prognoz Meteorologicznych

Co przygotować na tegoroczny urlop: kalosze czy parasol od słońca?

Jedno i drugie!

Pogoda tego lata będzie w kratkę?

Zawsze jest w kratkę. W naszej szerokości geograficznej liczenie na to, że całe wakacje będziemy mieli piękne i słoneczne, upalne, jest chyba zbytnio ryzykowne.

Ale słońca trochę też będziemy mieli?

No niewątpliwie. Wiele wskazuje na to, że pogoda będzie bardzo podobna do tej, jaką mamy do tej pory. Czyli mocno w kratkę. Dosyć szybkie zmiany pogody, kilka dni słonecznych i bardzo ciepłych, a potem jeden-dwa dni z nieco niższymi temperaturami, przelotne opady, burze i kolejna strefa ciepłego powietrza. Na razie tak to wygląda i nic nie zapowiada, żeby miało być inaczej. Ale prognozowanie na dłuższy termin w naszych szerokościach geograficznych wiąże się z dużym ryzykiem, bo trzeba mieć też dużo szczęścia. I tak dokładnie nie da się przewidzieć, kiedy zaplanować urlop...

A ja właśnie o to chciałam pana podpytać: kiedy jechać na wakacje?!

Gdybyśmy mogli planować w ten sposób, że sprawdzamy prognozę na najbliższy tydzień i wyruszamy, jeśli nam odpowiada - byłoby idealnie. Ale wiadomo, że większość z nas planuje urlopy na początku roku. I w związku z tym możemy mieć szczęście i dwa tygodnie pięknej pogody nad Bałtykiem. A sąsiad dwa tygodnie będzie siedział w deszczu.

Ale nadzieję pan obudził słowami, że pogoda będzie w kratkę. Czyli jak weźmiemy urlopu dwa tygodnie, to na pewno kilka słonecznych dni się w tym czasie trafi.

A ja właśnie wróciłem z dwutygodniowego urlopu. Spędziłem go między Białymstokiem a Elblągiem, podróżując po Green Velo. I było bardzo pięknie. Choć trzy dni spędziliśmy siedząc i czekając na poprawę pogody. Jeden dzień padało, dwa dni strasznie wiało. Ale potem pogoda była w sam raz.

Tym bardziej, że nie każdemu i zawsze potrzebne są upały. Trudno jeździć na rowerze w 30-stopniowym skwarze.

20-25 stopni dla mnie jest w sam raz.

A jak będzie z burzami?

Na razie nic nie wskazuje na to, by ten sezon miał być jakiś spokojniejszy. Tych burz już żeśmy trochę mieli. One w tym roku dość wcześnie się zaczęły. Pierwsze były jeszcze przed majem. Wiec pewnie nadal będą nas nękały. Wczoraj przecież padało. A patrząc z takiej sensownej perspektywy - czyli tygodnia, to z prognoz wynika, że teraz czeka nas dwa dni spokoju z temperaturami optymalnymi, czyli około 20 stopni Celsjusza. Potem znów dzień dwa z trochę gorszą pogodą, opadami, może burzą. A potem znów powrót spokojniejszej pogody.

Przez kilka lat Podlasie nękały latem silne wiatry.

W przepływie powietrza z zachodu na wschód i szybko zmieniającej się pogodzie, to zwłaszcza na północy regionu może trochę wiać. Ale ja bym się specjalnie nie przejmował.

No jak? Trudno się nie przejmować, jak drzewa wyrywa!

Ale w czasie ostatnich kilku tygodni wiatr drzew nie wyrywał. Silnie tylko wiało.

Ale w poprzednich latach zdarzały się powalone drzewa.

Gwałtowne burze latem są normalne. Ale w tej części świata typ klimatu jest bardzo zmienny. Nie możemy liczyć na dwa miesiące słońca bez żadnej chmurki i deszczu tak jak jest w Egipcie. Bo nawet na południu Europy bywa z tym różnie. Po prostu - trzeba się do tego przygotować. I tak naprawdę - kombinowanie z tą pogodą, czy jechać teraz, czy później - nie ma sensu. Moim zdaniem - jechać! Po prostu jechać! I nie nastawiać się, że jadę tyko po to, by przez dwa tygodnie smażyć się na plaży. A jeżeli taki jest plan, to lepiej od razu wykupmy sobie bilety do Hurghady. A tutaj, wymyślmy sobie plan na wakacje nieco inny. Trochę plażowania, trochę zwiedzania, spacerowania. To jest najlepszy sposób na nasz klimat.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.