Jest gotowy projekt uchwały o nowej sieci szkół w Szczecinie

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak [email protected]

Jest gotowy projekt uchwały o nowej sieci szkół w Szczecinie

Małgorzata Klimczak [email protected]

Jest gotowy projekt uchwały o nowej sieci szkół w Szczecinie. Kilka punktów budzi dyskusje.

Uchwała będzie głosowana na najbliższej sesji rady miasta 28 lutego. Mogą być jeszcze poprawki.

Wszystkie zaproponowane przez Wydział Oświaty zmiany, zostały poddane wielogodzinnym dyskusjom. W opracowaniu projektu nowej sieci szczecińskich szkół, udział brali między innymi radni Rady Miasta, rodzice szczecińskich uczniów, dyrektorzy i nauczyciele, przedstawiciele rad rodziców oraz związki zawodowe.

- Wariantem, który był najczęściej wybieranym w przypadku szczecińskich szkół jest włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta. - Wybranie takiego sposobu wprowadzenia zmian jest optymalne, ponieważ likwiduje dwuzmianowość, w wielu przypadkach nie istnieje potrzeba dostosowywania budynków do potrzeb uczniów oraz zapewnia ochronę etatów pracowników szkół.

Podczas dyskusji najwięcej emocji wzbudziły losy Gimnazjum nr 10 i Gimnazjum nr 7. Obie placówki zostały włączone w struktury szkół podstawowych znajdujących się w pobliżu.

W przypadku Gimnazjum nr 7 rodzice i nauczyciele chcieli przekształcić tę placówkę w nowe liceum ogólnokształcące. Radni jednak uznali, że korzystniejsze będzie włączenie w strukturę Szkoły Podstawowej nr 37, co pozwoli zachować pracę nauczycielom.

Dyskusje trwały także nad Gimnazjum nr 21 i Szkołą Podstawą nr 46, do której gimnazjum miałoby być włączone. Obie szkoły są po dwóch stronach ulicy i rodzice nie chcieli, żeby klasy 7 i 8 miały lekcje w innym budynku. Ostatecznie w budynku Gimnazjum nr 21 będzie tylko wygaszane gimnazjum.

Dyskusyjne było także przekształcenie Gimnazjum nr 6 przy ul. Niemierzyńskiej w Technikum Technologii Cyfrowych. Radni uważają, że tworzenie kolejnego technikum o specjalizacji informatycznej, biorąc pod uwagę fakt, że istnieją już dwie szkoły o takim profilu.

- Do tego budynku można by było przenieść Technikum Łączności, które ma bardzo dobry poziom, a młodzież zyskałaby przestrzeń do nauki - uważa radna Urszula Pańka.

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych kilkakrotnie mówili o tym, że obecny w tych szkołach niż demograficzny powoduje, że tworzenie nowych szkół ponadgimnazjalnych może zagrozić obecnie funkcjonującym szkołom.

Wydział Oświaty uznał, że na informatyków jest duże zapotrzebowanie.

Uchwała będzie omawiana na najbliższej sesji rady miasta, 28 lutego. Następnie dokumenty zostaną przesłane do zaopiniowania przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Ostateczna uchwała w sprawie nowej sieci szczecińskich szkół zostanie podjęta do końca marca 2017.

Małgorzata Klimczak [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.