Jest zgoda na Krywlany. Lotnisko w 2018 roku?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Jest zgoda na Krywlany. Lotnisko w 2018 roku?

Marta Gawina

Pozwolenie podpisał właśnie wojewoda podlaski. A to oznacza, że nie ma już formalnych przeszkód, by rozpocząć budowę utwardzonego pasa startowego w Białymstoku. Ma wynosić 1350 metrów.

Przystępujemy do ogłaszania przetargu - zapowiada Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Miasto ma już oficjalne pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych na Krywlanach. Wydał je w piątek wojewoda podlaski.

- To oczekiwana przez mieszkańców Białegostoku i województwa inwestycja - nie ma wątpliwości Bohdan Paszkowski.

W grę nie wchodzi jednak duże lotnisko regionalne, ale lokalne. Będą mogły tu lądować niewielkie samoloty, które zabierają na pokład do 50 pasażerów. Na Krywlanach zostanie utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów. Wybudowane zostaną też m.in. drogi kołowania, płyty postojowe i niezbędna infrastruktura techniczna.

Prace budowlane mają zakończyć się późną jesienią 2018 roku. Ich koszt to ok. 34 mln zł.

Lotnisko na Krywlanach. Wreszcie zielone światło

Prace budowlane mają rozpocząć na początku przyszłego roku.- Planujemy, że zakończą się późną jesienią - dodaje prezydent Tadeusz Truskoalski. Na Krywlanach zostanie utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów. Zakres robót obejmuje też: trawiasty pas startowy o długości 840 metrów, drogi kołowania, płyty postojowe oraz do zawracania samolotów. Zostaną wybudowane wskaźniki kierunku wiatru i ścieżek podejścia, a także strefa lądowania skoczków spadochronowych. Na Krywlanach powstanie również niezbędna infrastruktura techniczna. To m.in. poczekalnia, stanowiska obsługi technicznej.

- Będą mogły tu lądować samoloty turystyczno-biznesowe, które zabierają na pokład do 50 pasażerów - przypomina wojewoda Bohdan Paszkowski. - Mam nadzieję, że tą inwestycją otwieramy drogę do połączeń docelowo regularnych w zakresie średniego lotnictwa - dodaje wojewoda. Czy lotnisko na Krywlanach będzie można rozbudować?. Część specjalistów twierdzi, że tak. Na razie nasze miasto czeka spory wydatek. Budowa lokalnego lotniska pochłonie ok. 34 mln zł. Do inwestycji ma się dołożyć marszałek. Takie zapewniania juz padały.

Lotnisko lokalne

Białystok to nie jedyne podlaksie miasto, które stara się o budowę lokalnego lotniska. Podobną inwestycję planują Suwałki.

- Mam nadzieję, że wniosek o pozwolenie na budowę tego lotniska wkrótce znajdzie się w urzędzie wojewódzkim - mówi wojewoda Bogdan Paszkowski.

Suwalska inwestycja ma kosztować od 12 do 15 mln zł. Powstanie utwardzony 1300-metrowy pas startowy ogrodzenie, płyta postojowa, płyta kołowania i drobna infrastruktura lotniskowa. Tu też będą mogły lądować tylko niewielkie samoloty.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.