Monika Smól

Julia przywiozła brąz MŚ

Julia Olszewska i Helena Wiśniewska zdobyły brązowy medal w K2 na 500 metrów. Fot. archiwum Juli Olszewskiej Julia Olszewska i Helena Wiśniewska zdobyły brązowy medal w K2 na 500 metrów.
Monika Smól

Chojniczanka Julia Olszewska, kajakarka człuchowskiego klubu MKS Piast Człuchów stanęła na podium Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Mińsku.

Dla 16-latki, która na kajakach trenuje od czterech lat, droga po medal nie była łatwa. Jej pierwszym większym sukcesem było Mistrzostwo Polski na dystansie 2 kilometrów zdobyte w 2013 roku w Bydgoszczy. Teraz pnie się do góry.

Współudział w sukcesach chojniczanki, która właśnie skończyła gimnazjum sportowe w Wałczu, ma jej klubowa koleżanka Helena Wiśniewska, z którą ściga się w kajakarskiej dwójce. W Mińsku na Białorusi także wystartowały razem w kategorii K2 juniorek na olimpijskim dystansie 500 metrów.

- W piątek w eliminacji miałyśmy trudne zadanie do wykonania - pierwsza osada z eliminacji dostawała się bezpośrednio do finału - nie dostawałyśmy się przez półfinał - relacjonuje Julia Olszewska. - Wspólnie z Heleną wywalczyłyśmy bezpośredni awans do finału, wyprzedzając bardzo mocną osadę Hiszpanek. W finałowym starcie bardzo szybko popłynęłyśmy pierwszą połowę dystansu i jeszcze dwieście metrów przed metą byłyśmy na prowadzeniu. Kosztowało nas to jednak bardzo dużo wysiłku i na ostatnich stu metrach oddałyśmy prowadzenie rywalkom z dwóch krajów. Pokonały nas osady z Węgier oraz z Danii, które dwa dni wcześniej ścigały się w osobnych eliminacjach.

Chojniczanka przyznaje, że zarówno ona, jak i jej koleżanka - reprezentująca Zawiszę Bydgoszcz - chciały, aby to był ich wyścig życia. - Od początku został postawiony cel na te zawody, aby popłynąć tak, by być zadowolonym i wiedzieć, że mocniej już się nie dało - podkreśla Julia. - I tak zrobiłyśmy. Widząc wyniki poczułam jak radość rozpiera mnie od środka, aż łzy szczęścia spłynęły mi po policzkach. To jest największy sukces w mojej czteroletniej karierze sportowej.

Brązowa medalistka Mistrzostw Świata po swoim wielkim sukcesie odpoczywała krótko. Ruszyły już bowiem przygotowania do kolejnego startu - mistrzostw Polski. Zaplanowano je w Poznaniu - od 11 do 14 sierpnia.

Polskie osady wróciły do kraju łącznie z czterema medalami: trzema srebrnymi i jednym brązowym.

K2 juniorek na 500 m:
1. Fruzsina Racsko, Alida Gazso (Węgry) - 1:49.435
2. Mette Gravesen, Line Langelund (Dania) - 1:49.683
3. Helena Wiśniewska, Julia Olszewska (Polska) - 1:49.908

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.