Kamil Durczok może trafić do więzienia nawet na 25 lat! Grozi mu taka sama kara jak za zabójstwo. Durczok z zarzutem

Czytaj dalej
Fot. brak
red.

Kamil Durczok może trafić do więzienia nawet na 25 lat! Grozi mu taka sama kara jak za zabójstwo. Durczok z zarzutem

red.

Znany dziennikarz Kamil Durczok może trafić do więzienia nawet na 25 lat. Taka kara grozi bowiem Kamilowi Durczokowi, któremu prokuratura zarzuciła zbrodnię przeciwko środkom płatniczym. Kamil Durczok miał podrobić weksel i dokumenty towarzyszące zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na 3 mln zł. 25 lat więzienia to najwyższa kara za tego typu przestępstwo. Podobną karę można otrzymać np. za zabójstwo. O tym, dlaczego Kamilowi Durczokowi grozi tak wysoka kara, rozmawiamy z dr. Piotrem Karlikiem, specjalistą prawa karnego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Znany dziennikarz Kamil D. usłyszał zarzuty prokuratury w sprawie zbrodni przeciwko środkom płatniczym. Grozi mu za to nawet do 25 lat więzienia.
archiwum Dr Piotr Karlik, karnista Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przekonuje, że Kamilowi D. realnie grozi kara więzienia.

Kamilowi Durczokowi grozi do 25 lat więzienia za „zbrodnię przeciwko środkom płatniczym”. Dlaczego za tego typu przestępstwo grozi aż tak wysoka kara?

Zagrożenie ustawowe przewidziane w kodeksie karnym, czyli od 5 do 25 lat więzienia, jest dla sądu możliwością wymierzenia kary w zależności od tego, jak poważny jest czyn. Sąd może miarkować wymiar kary, a im większe są widełki, tym lepiej dla sądu. Dzięki temu ma on większą swobodę orzekania i może lepiej dopasować wymiar kary do charakteru czynu itp. Dlatego tak wysoka możliwość kary nie jest żadnym błędem ustawodawcy i nie ma skłaniać do jak najsurowszych kar, lecz ma zapewniać sądom szeroką swobodę orzekania.

A czy sam czyn jest aż tak poważny, by widełki były aż tak szerokie?

Jak najbardziej. Zbrodnia przeciwko środkom płatniczym jest poważnym czynem. W ramach niego można wyrządzić szkodę od np. kilku tysięcy do kilkudziesięciu czy kilkuset milionów złotych. W związku z tym zagrożenie ustawowe musi przewidywać rozmaite sytuacje a prawo musi być przygotowane na sprawców, który wyrządzili szkodę o znacznej kwocie. Zwróćmy też uwagę, że ustawodawca przewiduje w tym przypadku karę od 5 do 15 lat więzienia lub od razu 25 lat więzienia.

Sam fakt, że ten czyn jest traktowany jako zbrodnia, wzmacnia powagę takiego przestępstwa?

Jeśli mamy czyn zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej trzech lat, zgodnie z kodeksem karnym, jest on traktowany jako zbrodnia. Tego typu sprawy toczą się już w Sądzie Okręgowym, który ma większą wiedzę i doświadczenie.

25 lat więzienia to praktycznie taka sama kara, jaką można otrzymać za zbrodnie zabójstwa. Czy te dwa przestępstwa można w ogóle porównywać?

One są nieporównywalne, także pod względem kary. Nie patrzyłbym na to tak, że zarówno zbrodnię zabójstwa, jak i przeciwko środkom płatniczym, można otrzymać taką samą karę. Chociaż w odbiorze społecznym może być to zaskakujące, trzeba powiedzieć, że Kamilowi D. realnie nie grozi kara 25 lat więzienia.

Czy Kamil Durczok może jednak uniknąć więzienia? W przypadku czynu, gdzie najniższa możliwa kara to pięć lat więzienia, zawieszenie raczej nie wchodzi w grę.

Z nieoficjalnych doniesień prasowych wynika, że podejrzany przyznał się do winy. Jeśli tak było, na pewno będzie to brane pod uwagę przy wymierzaniu kary. W przypadku, gdy Kamil D. zostałby uznany winnym, nie ma możliwości zawieszenia kary. W tej sytuacji rozmawiamy raczej o realnym i bezwzględnym pozbawieniu wolności.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.