Kamila Lićwinko w trójce faworytek

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski/Archiwum
Adam Muśko

Kamila Lićwinko w trójce faworytek

Adam Muśko

Dwójka zawodników Podlasia Białystok wystartuje w mistrzostwach Europy, które rozpoczynają się jutro.

Wśród kandydatek do medalu w skoku wzwyż jest jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych lekkoatletek w 34-osobowej kadrze na Belgrad - Kamila Lićwinko z Podlasia. 30-letnia zawodniczka w ostatnich trzech sezonach stawała na podium najważniejszych imprez halowych (patrz ramka obok). Zresztą skoczkini zdecydowanie lepiej wypada w startach pod dachem niż na otwartym stadionie. Do niej należy absolutny rekord Polski - 202 cm ustanowiony przed dwoma laty w toruńskiej hali.

W tym sezonie wielokrotna mistrzyni Polski tak wysoko nie skakała, ale jej rekord sezonu 197 cm jest trzecim na listach startowych mistrzostw w Belgradzie. Lepsze wyniki mają tylko Litwinka Airine Palsyte (200 cm) i Hiszpanka Ruth Beitia (198 cm). I to między tymi trzema zawodniczkami powinna rozegrać się walka o medale. Nie wystartuje Rosjanka Maria Kuczina, która w tym roku skoczyła 203 cm, ale jak wiadomo reprezentacja tego kraju jest wykluczona ze startów ze względu na powszechne stosowanie dopingu.

Groźniejszą rywalką dla Polki będzie mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Beitia. Pomimo 37 lat Hiszpanka prezentuje się bardzo dobrze, a przede wszystkim ma odpowiednie doświadczenie, aby wygrywać najważniejsze imprezy. Z kolei 24-letnia Litwinka to niewątpliwy talent, ale jeszcze bez większych sukcesów na arenie międzynarodowej.

- Do tego sezonu halowego nie przygotowywaliśmy się tak mocno jak poprzednio - mówił Michał Lićwinko, mąż i trener naszej skoczkini. - Wynik w Belgradzie będzie zależał od wielu czynników jak dyspozycja dnia, czy rodzaj podłoża w hali. Nie nastawiamy się tam na medale, ale jedziemy po prostu powalczyć, poskakać. Jeżeli Kamila osiągnie swój najlepszy wynik w sezonie to będziemy zadowoleni, a jakie to da miejsce nie wiem.

Dla Lićwinko będzie to dopiero trzeci start w sezonie.

Kwalifikacje skoku wzwyż zaplanowane są na piątek o godzinie 17.30.

O wiele więcej startów w tym sezonie ma płotkarz Podlasia Damian Czykier. Dopiero w szóstym występie na 60 metrów przez płotki wypełnił minimum na Belgrad - 7,71 s. Jemu dla odmiany lepiej startuje się na otwartym stadionie. Dopiero w tym roku 24-latek wywalczył pierwsze halowe mistrzostwo kraju.

Z listy startowej mistrzostw kilkunastu zawodników w tym roku biegało szybciej.


- W Belgradzie chciałbym poprawić swój najlepszy wynik w sezonie, a może nawet rekord życiowy [7,67 s - red.]. Awans do ósmiosobowego finału jest marzeniem -powiedział Czykier.

Biegi eliminacyjne na 60 metrów przez płotki rozpoczną się w piątek o godzinie 13.20.

Adam Muśko

Po kilkunastu latach pisania sport w Białymstoku i województwie podlaskim nie ma dla mnie tajemnic. Najbardziej interesuję się piłką nożną, koszykówką i lekkoatletyką. Często można mnie spotkać na wydarzeniach sportowych i to nie tylko tych najważniejszych. Lubię obserwować i opisywać zmagania w sportach niszowych, czy ekstremalnych. Interesuję się także historią Igrzysk Olimpijskich, czytam biografie znanych sportowców.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.