Kamila Lićwinko w trójce faworytek

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski/Archiwum
Adam Muśko

Kamila Lićwinko w trójce faworytek

Adam Muśko

Dwójka zawodników Podlasia Białystok wystartuje w mistrzostwach Europy, które rozpoczynają się jutro.

Wśród kandydatek do medalu w skoku wzwyż jest jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych lekkoatletek w 34-osobowej kadrze na Belgrad - Kamila Lićwinko z Podlasia. 30-letnia zawodniczka w ostatnich trzech sezonach stawała na podium najważniejszych imprez halowych (patrz ramka obok). Zresztą skoczkini zdecydowanie lepiej wypada w startach pod dachem niż na otwartym stadionie. Do niej należy absolutny rekord Polski - 202 cm ustanowiony przed dwoma laty w toruńskiej hali.

W tym sezonie wielokrotna mistrzyni Polski tak wysoko nie skakała, ale jej rekord sezonu 197 cm jest trzecim na listach startowych mistrzostw w Belgradzie. Lepsze wyniki mają tylko Litwinka Airine Palsyte (200 cm) i Hiszpanka Ruth Beitia (198 cm). I to między tymi trzema zawodniczkami powinna rozegrać się walka o medale. Nie wystartuje Rosjanka Maria Kuczina, która w tym roku skoczyła 203 cm, ale jak wiadomo reprezentacja tego kraju jest wykluczona ze startów ze względu na powszechne stosowanie dopingu.

Groźniejszą rywalką dla Polki będzie mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Beitia. Pomimo 37 lat Hiszpanka prezentuje się bardzo dobrze, a przede wszystkim ma odpowiednie doświadczenie, aby wygrywać najważniejsze imprezy. Z kolei 24-letnia Litwinka to niewątpliwy talent, ale jeszcze bez większych sukcesów na arenie międzynarodowej.

- Do tego sezonu halowego nie przygotowywaliśmy się tak mocno jak poprzednio - mówił Michał Lićwinko, mąż i trener naszej skoczkini. - Wynik w Belgradzie będzie zależał od wielu czynników jak dyspozycja dnia, czy rodzaj podłoża w hali. Nie nastawiamy się tam na medale, ale jedziemy po prostu powalczyć, poskakać. Jeżeli Kamila osiągnie swój najlepszy wynik w sezonie to będziemy zadowoleni, a jakie to da miejsce nie wiem.

Dla Lićwinko będzie to dopiero trzeci start w sezonie.

Kwalifikacje skoku wzwyż zaplanowane są na piątek o godzinie 17.30.

O wiele więcej startów w tym sezonie ma płotkarz Podlasia Damian Czykier. Dopiero w szóstym występie na 60 metrów przez płotki wypełnił minimum na Belgrad - 7,71 s. Jemu dla odmiany lepiej startuje się na otwartym stadionie. Dopiero w tym roku 24-latek wywalczył pierwsze halowe mistrzostwo kraju.

Z listy startowej mistrzostw kilkunastu zawodników w tym roku biegało szybciej.


- W Belgradzie chciałbym poprawić swój najlepszy wynik w sezonie, a może nawet rekord życiowy [7,67 s - red.]. Awans do ósmiosobowego finału jest marzeniem -powiedział Czykier.

Biegi eliminacyjne na 60 metrów przez płotki rozpoczną się w piątek o godzinie 13.20.

Adam Muśko

Od początku pracy w mediach lokalnych zajmowałem się tematyką sportową. Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym jestem związany od 2016 roku. Natomiast od 2021 roku w obu tych tytułach pracuję jako dziennikarz online. Moim zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie czytelnikom rzetelnych, zweryfikowanych informacji o regionie.   

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.