Kąpiele tylko do 23.00, potem sucho w kranach

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Artur Szymczak

Kąpiele tylko do 23.00, potem sucho w kranach

Artur Szymczak

W nocy całe Strzelce Krajeńskie będą bez wody. Co ma do tego remont al. Piastów? To świetna okazja, żeby zrobić porządek z podziemną instalacją

Przebudowa al. Piastów i wymiana całej podziemnej instalacji wodociągowej spowoduje odcięcie całego miasta od wody. Zabraknie jej od 23.00 w nocy do 5.00 rano. - Celowo wybraliśmy takie godziny, żeby w jak najmniejszym stopniu utrudnić życie mieszkańcom, a także przedsiębiorcom - mówi Grzegorz Rakiej, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Remont al. Piastów jest już mocno zaawansowany. Cała aleja zostanie gruntownie przebudowana, w tym wszystkie instalacje podziemne (m.in. wodociąg, kanalizacja deszczowa). To też świetna okazja, żeby wszystko sprawdzić i podłączyć instalację wodociągową do sieci miejskiej. A to, niestety, oznacza dla mieszkańców pewne kłopoty.

Znamy szczegóły nocnej akcji: nowy wodociąg zostanie wpięty do istniejącej już sieci. Ale nie od razu popłynie nim woda, bo musi być przecież czysta. - Wodociąg będzie przepłukany chlorem. Po dwóch dniach sprawdzimy, czy można puścić już wodę - tłumaczy Waldemar Plich, kierownik działu komunalnego w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Dopiero potem rurociąg będzie mógł normalnie działać.

Informacja o tym, że w nocy nie będzie wody dotarła już do mieszkańców. Dlatego suche krany nie powinny nikogo zaskoczyć. - To nie jest duży problem. O tej godzinie cała rodzina jest po kolacji i po kąpieli. Oby tylko się nie przedłużało - mówi strzelczanka Edyta Lejman.

W trudniejszej sytuacji są strzeleckie firmy. Szczególnie te, które pracują w nocy. - Oczywiście, że spowoduje to pewne komplikacje. Dobrze, że wiedzieliśmy wcześniej. Zrobimy zapasy wody, bo przecież ludzie pieczywo muszą mieć - mówi Aleksander Sprawka, właściciel piekarni przy ul. Wyzwolenia.

Zrobimy zapasy wody, bo przecież ludzie pieczywo muszą mieć

Warto się jednak pomęczyć, bo potem skorzystają wszyscy strzelczanie. Podczas nocnych prac nie tylko zostaną połączone instalacje wodociągowe, ale będą też montowane zasuwy. Właśnie one w przyszłości umożliwią podzielenie miasta na sektory, a to z kolei - na częściowe, a nie całkowite, odłączanie Strzelec od wody. Na przykład podczas awarii.

Jedna zasuwa zostanie zainstalowana u zbiegu al. Piastów i Wyzwolenia, a dwie kolejne - w wodociągu pod ul. Brzozową i Targową. W tym roku założone będą jeszcze dwie następne. - Przy okazji remontu ulic: Północnej i Zachodniej zainstalujemy tam zasuwy na wodociągach - zapowiada Waldemar Plich.

Artur Szymczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.