Kąpielisko Bolko w Opolu na rozdrożu: przyroda czy rekreacja?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Guzik
Piotr Guzik

Kąpielisko Bolko w Opolu na rozdrożu: przyroda czy rekreacja?

Piotr Guzik

Bolko to miejsce bytowania wielu zwierząt, w tym rzadko spotykanych gatunków. Jednocześnie jest to obecnie jedyny akwen w Opolu spełniający wymogi stawiane kąpieliskom. Dlatego miejsce to jest jeszcze bardziej oblegane niż w poprzednich latach. To rodzi dylemat co do przyszłości i kierunku rozwoju zbiornika.

Do 1997 roku teren, na którym znajduje się kąpielisko Bolko, był czynnym wyrobiskiem margla. Zmieniła to powódź tysiąclecia. Odra przerwała wał w rejonie kamieniołomu i zalała go wraz ze znajdującym się tam sprzętem. W ten sposób na dnie akwenu znalazła się m.in. koparka, która po latach stała się jedną z głównych atrakcji dla amatorów nurkowania. Inną jest imponujący podwodny las, w którym można pływać pomiędzy pniami drzew oraz przeciskać się pomiędzy gałęziami ich koron.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Guzik

Opolanin z urodzenia. Stara się, by mieszkańcy byli na bieżąco z tym, jak zmienia się Opole. Za pomocą zdjęć i filmów dokumentuje jego metamorfozy, które w codziennym zabieganiu mogą umykać. Zagląda tam, gdzie nie każdy może bądź chce wejść - na place budowy i do niszczejących konstrukcji. Opisuje działania i plany władz, jak i reakcje mieszkańców na ich poczynania. Śledzi działalność lokalnych polityków i pisze o tym, o czym niekoniecznie chcą mówić otwarcie, a co pozwala lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.