Karol z Łańcuta miał poważny wypadek w trakcie pracy w Szwecji. Nadal walczy o powrót do zdrowia

Czytaj dalej
Kinga Dereniowska

Karol z Łańcuta miał poważny wypadek w trakcie pracy w Szwecji. Nadal walczy o powrót do zdrowia

Kinga Dereniowska

Karol Filip z Łańcuta jest już rok po dramatycznym wypadku, który uszkodził mu kręgosłup. Stan 21-latka poprawia się, ale przed młodym mężczyzną wciąż sporo pracy. Potrzebuje pomocy, aby kontynuować leczenie w ośrodku rehabilitacyjnym w Tajęcinie.

Karol wyjechał do Szwecji, bo chciał zarobić na studia. Podczas pracy na dachu budynku podłoże załamało się i zapadło, a chłopak spadł 7 metrów w dół. Upadek uszkodził Karolowi kręgosłup, doprowadzając do paraliżu czterokończynowego. Najpierw była ciężka operacja w Szwecji, potem powrót do Polski i długie tygodnie w szpitalnym łóżku w Rzeszowie, aż w końcu rehabilitacja w znanym z "działania cudów" ośrodku Tajęcinie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dramat Karola poruszył serca pomagających. Matka wierzy, że będzie chodził

Jednak pobyt ośrodku to koszt kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Rok temu zrzucali się wszyscy - rodzina, przyjaciele, koledzy ze szkoły, a także Czytelnicy "Nowin". Udało się, a Karol spędził rok intensywnie się rehabilitując. Jego stan się poprawił: sam je, myje zęby, ogoli się, umyje.

- Największa zmiana jest taka, że przesiadłem się z łóżka na wózek inwalidzki pasywny, ze specjalnymi podłokietnikami i zagłówkiem, a teraz już na wózek aktywny. Mogę nim sam podjechać pod stół czy umywalkę. To na początku było dla mnie nierealne

- mówi Karol.

Oprócz tego Karol do swoich osiągnięć zalicza pionizowanie ciała:

- Jeszcze nie dawno nie mogłem wytrzymać w pozycji siedzącej bez pomocy drugiej osoby lub stojąc w pionizatorze, a teraz już daję radę - mówi z dumą się 21-latek. Dwa miesiące temu udało mu się samodzielnie przesiąść z wózka na kozetkę przeznaczoną do rehabilitacji.

Karol z Łańcuta miał poważny wypadek w trakcie pracy w Szwecji. Nadal walczy o powrót do zdrowia
archiwum rodzinne Karol Filip rok po upadku nadal się nie poddaje i walczy, aby nauczyć się nowego życia.

Władza w palcach nie wróciła, Karol cały czas nad tym pracuje wraz z doktorem Wojciechem Ruskiem, prezesem ośrodka w Tajęcinie. Komputer i telefon obsługuje dzięki specjalnym ortezom.

Aby Karol Filip mógł kontynuować leczenie, potrzebne jest dalsze wsparcie. Rodzina Karola stara się w Szwecji o odszkodowanie, ale procedury się przeciągają. W Internecie została utworzona zbiórka na leczenie chłopaka na portalu siepomga.pl.

- Chcemy bardzo podziękować za tę pomoc, która cały czas płynie do nas od ludzi wielkiego serca - mówi mama Karola pani Agata. - W tych trudnych czasach ludzie bardzo nam pomagają. Choćby absolwenci, uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie.

Po świątecznej przerwie, którą Karol spędził w domu w Łańcucie, 21-latek wraca do Tajęciny, gdzie będzie kontynuował rehabilitację.

- Chcę odzyskać jak najwięcej funkcji i przygotować się do życia w domu - planuje Karol.

Rodzina Karola cały czas z nadzieją patrzy w przyszłość.

- Medycyna idzie do przodu, więc może niedługo pojawić się takie rozwiązanie, które umożliwi Karolowi chodzenie – mówi mama Agata.

Zbiórkę znajdziecie TUTAJ.

Kinga Dereniowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.