Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Rosińska: Gdy jesteśmy widoczni, czujemy się silniejsi

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Katarzyna Rosińska: Gdy jesteśmy widoczni, czujemy się silniejsi

Agata Sawczenko

Jeśli uznalibyśmy, że białostoczanie nie są na nas gotowi, to byłby krok w tył, ponowne schowanie się do szafy - mówi Katarzyna Rosińska ze stowarzyszenia Tęczowy Białystok.

Jesteśmy gotowi na Tęczowy Białystok?

Tego pytania w ogóle nie powinno być.

Dlaczego?

Pewne rzeczy w Polsce już się zadziały. W innych miastach takie stowarzyszenia już od lat prężnie działają. Jest to przede wszystkim walka o prawa człowieka. Ja wiem, że walczę w dobrej i słusznej sprawie. A czy Białystok jest na to gotowy? W każdym mieście zdarzają się incydenty o charakterze, który mógłby się nie spodobać organizacjom takim jak Tęczowy Białystok. Ale jeżeli założylibyśmy, że Białystok nie jest gotowy na takie stowarzyszenie jak nasze, to znów byłby krok w tył, znowu krok w głąb szafy - osób niecispłciowe i nieheteronormatywne przyznałyby - tak, tam jest nasze miejsce. A tak nie może być.

W mieście, gdzie słychać okrzyki: Nie tęczowa, nie różowa, tylko Polska narodowa takie wychodzenie z szafy może być niebezpieczne...

Dlatego to nie jest zmuszanie nikogo do jakichś coming outów. To jest wyciągnięcie ręki w stronę osób nieheteronormatywnych, niecispłciowych - że jest takie miejsce w mieście, jest taka grupa, gdzie można poczuć się bezpiecznie. Jeżeli w przestrzeni miejskiej są osoby nieheteronormatywne, niecispłciowe i widzą, że źle się dzieje w mieście, to mają silne poczucie zagrożenia. Tęczowy Białystok sprawia: raz - że zmieniają się realia, dwa - że mają się do kogo zwrócić po pomoc. Poza tym czujemy się silniejsi, jeśli jesteśmy widoczni, jeśli się zrzeszamy.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Moje zdanie od czasu rozdmuchania całego tego gejostwa zawsze jest takie samo - niech każdy swoje sprawy łóżkowe pozostawi w domu, a nie rozgłasza publicznie co się tam wyprawia. Tak będzie według mnie najbezpieczniej. Ciekaw jestem dlaczego nikt z "normalnych" nigdy się nie chwali swoimi upodobaniami, a przynajmniej publicznie, a tylko ONI ?

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.