Katarzyna Zawadzka: Już jako dziecko miałam w sobie coś z włóczykija

Czytaj dalej
Fot. brak
Paweł Gzyl

Katarzyna Zawadzka: Już jako dziecko miałam w sobie coś z włóczykija

Paweł Gzyl

Katarzyna Zawadzka znana jest z seriali „Powiedz tak” i „Prawo Agaty” oraz filmów „W imieniu diabła” i „Baczyński”. Teraz pracuje w Krakowie na planie serialu „Drogi wolności”, który zobaczymy po wakacjach. Nam opowiada o swojej potrzebie przygód - aktorskich i życiowych.

Jest pani ambasadorką fundacji Make A Change, która zajmuje się organizowaniem wyjazdów polskiej młodzieży do Afryki. Jej celem jest nauka otwartości na inne kultury i tolerancji wobec nich. Skąd pomysł, aby się tym zająć?

Na świecie tego typu projekty edukacyjne realizowane są już od wielu lat. W ubiegłym roku miałam okazję poznać Martę Geremek, lekarkę weterynarii i podróżniczkę, która założyła Make a Change w Polsce. Od razu zainteresowała mnie forma działalności fundacji. Sama zawsze marzyłam o dalekich podróżach i kiedy tylko okazało się to możliwe, zaczęłam podróżować po świecie. W projektach organizowanych przez Make a Change uczestniczą zarówno dzieci z domów dziecka, dzieci z domów w trudniejszej sytuacji materialnej, jak i te, którym rodzice mogli opłacić wyjazd. Łączy nas wspólny cel: budowanie więzi pomiędzy młodzieżą z różnych grup i środowisk, wzajemne wsparcie, a przede wszystkim pokazanie, że zawsze warto podążać za swoimi marzeniami.

Pani odpowiada za artystyczną stronę tych wyjazdów. Na czym to polega?

To mój pierwszy wyjazd. W planie mamy na przykład wyjazd do afrykańskiej szkoły, aby nasi podopieczni zobaczyli, czego uczą się ich rówieśnicy. Jak wygląda ich codzienność, jak spędzają czas wolny. Po naszym powrocie zdjęcia z tego spotkania będzie można zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej. Tematem przewodnim będą emocje dzieci. Wyjazd zakończy się wspólnym występem performatywnym, odwołującym się do lokalnych tradycji i obyczajów.

Wspomniała pani, że marzyła za młodu o podróżach. Ta potrzeba wyrwania się w świat wynikała z tego, że dorastała pani w małym miasteczku?

Od zawsze miałam w sobie coś z włóczykija. Już jako dziecko marzyły mi się podróże w odległe kraje, ciekawiło mnie, co jest gdzieś dalej niż horyzont, w innych krajach i na innych kontynentach. Miałam to szczęście, że tańcząc w zespole tańca ludowego, miałam okazję sporo wyjeżdżać. Mieliśmy występy w wielu miastach w Polsce, jak i za granicą. To były lata 90., niewiele rodzin mogło sobie pozwolić na egzotyczne wakacje. Takie wyjazdy to była wyjątkowa szansa. No a potem swoje pierwsze zarobione samodzielnie pieniądze przeznaczyłam na podróże.

W dalszej części wywiadu przeczytasz

o przygodzie aktorki z wyborami Miss Polski

jak przebiegały studia bohaterki tekstu

czym różni się aktorstwo krakowskie od warszawskiego

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.