Wiesław Pierzchała

Kazimiera Iłłakowiczówna, sekretarka Piłsudskiego wsparła Łódź, ale jej serce zostało rozstrzelane w Poznaniu

Urodziwa Iłłakowiczówna urodziła się w 1889 r. Ustalenie autorki oznacza, że trzeba zmienić wpis m.in. w Wikipedi Fot. wikipedia Urodziwa Iłłakowiczówna urodziła się w 1889 r. Ustalenie autorki oznacza, że trzeba zmienić wpis m.in. w Wikipedi
Wiesław Pierzchała

Wybitna poetka Kazimiera Iłłakowiczówna - „Iłła” była znana jako sekretarka Józefa Piłsudskiego i jako kobieta, na której dłoniach skonał pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz zastrzelony w Zachęcie przez Eligiusza Niewiadomskiego.

Jednak prawdziwa bomba wybuchła tuż po jej śmierci w 1983 roku, gdy okazało się, że jest wnuczką bohatera narodowego Tomasza Zana „Promienistego” - lidera filomatów i filaretów, zesłańca syberyjskiego i przyjaciela Adama Mickiewicza. Z powodu tej sensacji na gwałt trzeba było zmieniać biogramy w leksykonach i encyklopediach.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.