Kierowcy sami mogą sprawdzić stan konta punktów karnych

Czytaj dalej
Edward Mazurkow

Kierowcy sami mogą sprawdzić stan konta punktów karnych

Edward Mazurkow

W bazie CEPiK można samemu sprawdzić stan swojego konta punktów karnych za popełnione wykroczenia drogowe. E-usługa jest bezpłatna.

Od dzisiaj każdy kierowca nie ruszając się z domu może sprawdzić, ile ma na swoim koncie punktów karnych za wykroczenia drogowe. Żeby to zrobić, musi mieć tzw. profil zaufany (eGO) i wejść na stronę: obywatel.gov.pl. W rejestrze będą jednak figurowali tylko kierowcy, którzy mają od 1 do 23 punktów karnych (przy 24 policja zatrzymuje prawo jazdy). E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest bezpłatna. To pierwszy etap wdrażania nowego systemu informatycznego CEPiK 2.0. Projekt ten został podzielony na sześć etapów i w całości powinien zostać uruchomiony w czerwcu 2018 r. Obecnie w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) można sprawdzić m.in. historię auta, które chcemy od kogoś kupić. Po wpisaniu jego numeru VIN otrzymamy informacje, czy samochód ma opłacone OC, ważne badania techniczne i czy nie jest poszukiwany jako kradziony.

Od 1 stycznia tego roku obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami, które ustalają nowe zasady redukcji punktów karnych. Za jedno wykroczenie drogowe, w zależności od jego szkodliwości społecznej, policjant może nałożyć na kierowcę od 1 do 10 punktów karnych. Świeżo upieczony kierowca w ciągu roku od otrzymania prawa jazdy nie może uzbierać więcej niż 20 punktów karnych. Po roku - 24. Jeśli przekroczy ten limit, nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje go na odpłatny kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Organizuje go WORD. Trwa 28 godzin i kosztuje 500 zł.

Jak informuje kom. Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewodzkiej Policji, w tym roku w Łodzi i województwie policja wystapiła już do starostów z 652 takimi wnioskami.

W Łodzi w tym roku drogówka za przekroczenie limitu punktów karnych zatrzymała 39 praw jazdy. Za rażące przekroczenie dozwolonej prędkości - 253. W ubiegłym roku łódzka drogówki ukarała mandatami około 27 tys.kierowców. Otrzymali też punkty karne. Najwięcej za przekroczenie dozwolonej prędkości, niezapięte pasy bezpieczeństwa, przewożenie dziecka bez fotelika, niezgodne z przepisami zachowanie się wobec pieszych, nieprawidłową zmianę kierunku jazdy, pasa ruchu oraz przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Edward Mazurkow

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.