Kino, wystawy sztuki współczesnej, księgarnia i park. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to idealne miejsce na odpoczynek

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jakub Certowicz
Materiał informacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kino, wystawy sztuki współczesnej, księgarnia i park. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to idealne miejsce na odpoczynek

Materiał informacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

W barokowym zamku w sercu Warszawy – obok Łazienek, Parku Ujazdowskiego i osiedla Jazdów, w malowniczej okolicy, która zachęca do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu – prezentowane są wystawy, działa kino, księgarnia, biblioteka z czytelnią, bistro i restauracja. Podczas kilkumiesięcznych pobytów twórczych mieszkają tu i pracują artyści z całego świata.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Jej historia sięga 1981 roku, gdy ówczesne władze podjęły decyzję, by odbudowywany zamek przeznaczyć na cele sztuki współczesnej.

Można zobaczyć tu zarówno wystawy uznanych artystów, jak i młodych, obiecujących twórców. Wystawom towarzyszą spotkania i dyskusje, które skłaniają do dyskusji o sztuce współczesnej.

Mieści się tutaj kino studyjne, w którym pokazywane są filmy z pogranicza kina i sztuk wizualnych, dokumenty, animacje, kino gatunkowe, eksperymenty, filmy reprezentujące najważniejsze i najciekawsze zjawiska współczesnej kinematografii oraz jej obrzeży. Odbywają się tu festiwale i przeglądy filmowe, spotkania autorskie oraz dyskusje. To miejsce kojarzone z dobrymi filmami – również z tymi, które nie wchodzą do obiegu kinowego. To też pierwsze kino w Warszawie, do którego można przyjść z psem.

Miłośnicy teatru i tańca współczesnego znajdą wśród wydarzeń w Zamku Ujazdowskim spektakle, warsztaty i spotkania z artystami, prelekcje i projekcje filmów o sztukach performatywnych.

Idee artystów przybliżane są podczas kuratorskich lub autorskich oprowadzań, weekendowych warsztatów dla rodzin z dziećmi, a także działań dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli w każdym wieku.

Rezydencje artystyczne stanowią ważny obszar działalności instytucji. W budynku Laboratorium obok Zamku znajdują się studia, w których przez okres od miesiąca do pół roku mieszkają i pracują twórcy z całego świata. Od 2002 roku na pobytach twórczych spędziło tu czas ponad dwieście pięćdziesiąt osób związanych ze sztuką – kuratorów i kuratorek, artystów i artystek, badaczy, badaczek, edukatorów, edukatorek i kolektywów twórczych z ponad pięćdziesięciu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki. W ramach projektów rezydentów i rezydentek odbywają się spotkania, dyskusje, performanse, pokazy tańca i seanse filmowe.

Miłośnicy książek także znajdą tu coś dla siebie – księgarnię, w której można kupić publikacje o sztuce współczesnej i artystach, zbiory esejów i katalogi, a także plakaty z wystaw prezentowanych w Zamku Ujazdowskim. Do dyspozycji zwiedzających jest biblioteka z czytelnią, które stwarzają doskonałe warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. W skład księgozbioru wchodzą katalogi wystawowe, monografie artystów oraz opracowania z dziedziny sztuki i kultury, a także bogaty zestaw czasopism polskich i zagranicznych.

Obcowaniu ze sztuką i naturą towarzyszyć może wizyta w zaprzyjaźnionych restauracjach, ulokowanych z dwóch stron Zamku. Qchnia Artystyczna kusi nie tylko najwyższej jakości daniami przygotowanymi według przepisów Marty Gessler, ale także wyjątkowym widokiem z tarasu na park Agrykola i Kanał Piaseczyński. Instalacje Art Bistro to miejsce, w którym można – w oczekiwaniu na seans w kinie lub po obejrzeniu wystawy – odetchnąć przy kawie i domowym cieście, ale też zjeść lunch czy wypić dobre wino.

To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Materiał informacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.