Krzysztof Bednarek

Kłócą się o to, kto ma zamontować lampy na przejściach dla pieszych

Kłócą się o to, kto ma zamontować lampy na przejściach dla pieszych
Krzysztof Bednarek

Na słabo oświetlonych przejściach dla pieszych przy drodze krajowej nr 20, dochodzi do wielu groźnych wypadków. Gmina i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie mogą się dogadać, kto ma zamontować dodatkowe lampy.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej radny Robert Kowalczyk zgłosił wniosek, by w budżecie na przyszły rok przeznaczyć 200 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przez ul. Toruńską, 11 Pułku Piechoty, Złocieniecką i w Suliszewie.

Chodziło mu o dodatkowe oświetlenie niebezpiecznych przejść. Burmistrz Marek Tobiszewski wyjaśnił radnemu, że gmina nie może wykonywać zadań, które są w kompetencjach do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Dlaczego gmina sfinansowała oświetlenie wzdłuż ul. Złocienieckiej i ul. Starogrodzkiej, które leżą w ciągu drogi krajowej nr 20, a nie może sfinansować oświetlenia przejść dla pieszych na tych ulicach? - dopytywał radny Kowalczyk.

- Co innego oświetlenie ulicy, za które odpowiada gmina, a co innego „doświetlenie” przejścia dla pieszych - wyjaśnił burmistrz.

Ale Generalna Dyrekcja nie podziela zdania burmistrza Tobiszewskiego. Drogowcy uważają, że to gmina odpowiada za oświetlenie drogi, w tym również przejść dla pieszych. Spór toczy się od dawna, a tymczasem na słabo oświetlonych przejściach wciąż dochodzi do poważnych wypadków.

W ubiegłym roku na przejściu przy ul. Złocienieckiej zginął mężczyzna.

Na początku tego roku mieszkańcy napisali w tej sprawie petycję, podpisało się pod nią prawie 900 osób. Problem do tej pory nie został rozwiązany.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.