Knurek Jurek zamiast smakołyku od myśliwego dostał kulkę

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Zdanowicz

Knurek Jurek zamiast smakołyku od myśliwego dostał kulkę

Andrzej Zdanowicz

Knurek Jurek, ulubieniec turystów odwiedzających Ranczo Kupała w Orzeszkowie na skraju Puszczy Białowieskiej został zastrzelony przez myśliwego. Wcześniej z ufnością do niego podszedł. Bo dotąd od ludzi nic złego go nie spotkało. Oswojone były też cztery inne zabite przez myśliwego zwierzęta. A wszystko przez ASF.

Te dramatyczne sceny rozegrały się w drugiej połowie czerwca na Ranczu Kupała, gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Hajnówki. Na jego teren weszli pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz myśliwy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce wydał wcześniej decyzje o likwidacji świń i dzików hodowanych na Ranczu Kupała. Łącznie pięciu sztuk.

- Zgodziłem się na likwidację stada, ale nie myślałem, że przyjedzie myśliwy i po prostu je zastrzeli - mówi Zenobiusz Golonko, właściciel gospodarstwa.

Myśliwy strzelał i nie trafiał, a zwierzęta cierpiały

Powód? Niespełnianie restrykcyjnych norm związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ASF). Wyrok na zwierzęta wydał powiatowy inspektor weterynaryjny w Hajnówce.

Ale zazwyczaj, gdy następuje likwidacja stada świń w związku z walką z ASF, dokonuje jej specjalistyczna firma. W pobliskich Szczytach-Nowodworach niedawno ze względu na pojawienie się ASF zllikwidowano stado liczące 6 tys. świń. Świnie były jednak najpierw ogłuszane prądem, później zabijane specjalnym pistoletem. Potem zwierzęta specjalnymi pojazdami były wywożone i utylizowane.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m. in.

  •  Dlaczego zadanie to powierzono właśnie myśliwemu, który bez żadnego zabezpieczenia terenu strzelał do zwierząt? 
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Zdanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.