Kobiety z rudymi, kręconymi włosami mają najwięcej energii

Czytaj dalej
Izabela Krzewska

Kobiety z rudymi, kręconymi włosami mają najwięcej energii

Izabela Krzewska

Trzy kobiety na cztery nie akceptują swojego wyglądu i chciałyby coś w nim zmienić.

Najbardziej przebojowe są kobiety o ciemnych i rudych włosach. Bo to wśród pań o ognistych czuprynach jest najwięcej sangwiniczek (50 proc.), czyli osób o optymistycznym podejściu do życia. Sporo ich też wśród brunetek (45 proc.). Brunetki i rude to też w zdecydowanej większości osoby towarzyskie, z dużym poczuciem humoru, bezpośrednie i otwarte.

A jaki temperament mają jasne blondynki? To najczęściej typ melancholiczki (taką osobowość ma 44 proc. blondynek), czyli kobiety ciche, wrażliwe i sumienne. Tak wynika z „Wielkiego badania urody Polek”, przeprowadzonego wśród ponad tysiąca kobiet w wieku powyżej 25 lat.

W raporcie znajdziemy też sugestię, jakie panie najbardziej nadają się na liderki grupy. Rudowłose! To właśnie one najczęściej deklarują, że mają temperament choleryka, czyli osoby silnej i dominującej.

Kobiety z rudymi, kręconymi włosami mają najwięcej energii

Temperament stanowi podstawę osobowości każdego człowieka. Ma on duży wpływ na to, jak sami siebie postrzegamy i w jaki sposób żyjemy. W kontekście powyższych badań zapytaliśmy ekspertów, czy istnieje związek między cechami fizycznymi a temperamentem. Zdania są podzielone. Co innego mówi psycholog ewolucyjny (przynajmniej część naszych zachowań jest dziedziczona genetycznie), co innego antropolog kultury (płeć czy kanony urody są konstruowane kulturowo). A może ważne są i geny, i wychowanie, i miejsce zamieszkani na kuli ziemskiej? O ciemnowłosych mieszkankach Włoch, Hiszpanii czy Meksyku mówi się, że mają tzw. południowy, ognisty temperament. I choć pewność siebie, podejście do życia i osobowość ciężko utożsamiać wprost z cechami wyglądu, utarło się powiedzenie „słodka blondyneczka”, czy „jak ruda, to wredna”. Zdaniem zdecydowanej większości kobiet, mężczyznom najbardziej podobają się jasne blondynki. Dlaczego akurat ewolucyjny, wynikający z braku słońca, a co za tym idzie - również witaminy D, niedobór melaniny (barwnika wpływającego na kolor skóry, włosów i oczu) jest bardziej sexi?

Kobiety z rudymi, kręconymi włosami mają najwięcej energii

- Pewne utarte przekonania powtarza się z pokolenia na pokolenie. Życie się zmienia, a schemat pozostaje - mówi dr Andrzej Dakowicz z Zakładu Psychologii Społecznej i Rozwoju Człowieka Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. - Trzymamy się gotowego narzędzia do oceny rzeczywistości. W wielu przypadkach jest to niezgodne z prawdą, ale zwalnia nas z trudu oceny konkretnej sytuacji. Możemy reagować szybko i sprawnie. Tak działają stereotypy. Dzięki temu oszczędzamy „niepotrzebne” wydatkowanie energii psychicznej.

Efekt aureoli

W psychologii ukuto termin „efekt aureoli”, gdzie jedna pozytywna cecha jest kojarzona z innymi. I tak: piękni ludzie wydają nam się bardziej serdeczni, mądrzejsi, przyjaźni, wrażliwi, towarzyscy, interesujący.

- W sądownictwie amerykańskim wyroki wydaje ława przysięgłych. Istnieją badania, w których na podstawie analizy orzeczeń odkryto następującą zależność: w stosunku do osób atrakcyjnych zapadały łagodniejsze wyroki za te same, a nawet gorsze przewinienia niż wobec osób brzydszych - przypomina dr Andrzej Dakowicz.

Bogdan Wojciszke w swojej książce „Psychologia miłości” zwraca uwagę , że ludzie ładni są bardziej lubiani i lepiej traktowani, dostają lepsze stopnie w szkole, piękne kobiety szybciej wychodzą za mąż i w dodatku za lepiej zarabiających i wykształconych mężczyzn. Przez to, jak atrakcyjnych ludzi odbiera otoczenie, stają się oni śmielsi w kontaktach społecznych i łatwiej je nawiązują. I koło się zamyka.

Wygląd jest dla kobiet bardzo ważny, dla ich poczucia własnej wartości. Z „Wielkiego badania urody Polek” wynika, że aż 73 proc. rodaczek przyznaje, że chciałyby zmienić w swoim wyglądzie choć jedną rzecz.

- Trudno dojść do ideału prezentowanego np. w środkach masowego przekazu - uważa dr. Dakowicz.

Kobiety z rudymi, kręconymi włosami mają najwięcej energii

Dystans do otaczającego świata przychodzi wraz z wiekiem. Wśród Polek w wieku 45-54 lata żadna nie myślała o sobie pozytywnie. Najwięcej kobiet, które są zadowolone ze swojego wyglądu i nie chciałoby wprowadzać w nim żadnych zmian to panie w wieku 55-64 lat. Co ciekawe, najbardziej zadowolone ze swojego wyglądu są kobiety o ciemnym odcieniu skóry .

O tym, jakie cechy stanowią o atrakcyjności człowieka decyduje wiele czynników. Kanony piękna zmieniały się w kolejnych epokach i są różne na różnych szerokościach geograficznych. Na przykład w plemionach afrykańskich otyłość jest synonimem bogactwa, a to wiąże się z wyższą pozycją społeczną, a więc i atrakcyjnością partnera.

Na naszym kontynencie standardy są inne.

- Jak się ubieramy, czy nosimy długie, czy krótkie włosy, jaki makijaż... To zawsze coś wyraża i mówi naszej przynależności do subkultury, o naszym nastawieniu do życia. To, jak się nosimy świadczy o naszych cechach charakteru, postawie. Ale mnie praktyka psychoterapeutyczna nauczyła, żeby się koncentrować na tym, co się dzieje w człowieku - zaznacza Jarosław Żukowski z Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra w Białymstoku. - Kiedy kobieta jest szczęśliwa, to dba o siebie i promienieje. Jeśli jest w depresji - wycofuje się nawet z najprostszej troski o siebie - dodaje Żukowski.

Czyli grunt to zaakceptować i polubić siebie. A objawem naszej wewnętrznej przemiany być może będzie zmiana w wyglądzie?

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.