Adam Muśko

Konflikt zostawiamy już za sobą. Chcemy trenować

Wojciech Nowicki pod okiem Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej zdobył medale na najważniejszych imprezach Fot. Michał Dyjuk Wojciech Nowicki pod okiem Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej zdobył medale na najważniejszych imprezach
Adam Muśko

Grupa młociarzy skupiona wokół Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej ma już dość zamieszania.

Konflikt w kadrze młociarzy wypłynął, gdy grupa czołowych polskich lekkoatletów przygotowywała się do sezonu na zgrupowaniu w Chula Vista w Kaliforni. Do kraju dotarła informacja, że siedmioro zawodników i pięciu trenerów zostało wyrzuconych z ośrodka. W tej grupie byli przedstawiciele Podlasia Białystok: młociarz Wojciech Nowicki i jego trenerka Malwina Wojtulewicz-Sobierajska oraz skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko i jej szkoleniowiec i mąż Michał.

Pierwsze doniesienia mówiły o imprezie alkoholowej. Jak się później okazało pretekstem do wydalenia z ośrodka były znalezione butelki z piwem, na co nie pozwala regulamin. Lekkoatleci dokończyli obóz, ale mieszkali już w innym miejscu. Afera z piwem była tylko tłem do sporego konfliktu jaki toczy się w kadrze młociarzy. W Chula Vista pod okiem swego trenera Krzysztofa Kaliszewskiego trenowała także Anita Włodarczyk (od początku mieszkali poza ośrodkiem) i dochodziło do kłótni z grupą Wojtulewicz-Sobierajskiej.

- Na początku obozu wszystko układało się dobrze nie wchodziliśmy sobie w paradę - mówiła w wywiadzie w Przeglądzie Sportowym Joanna Fiodorow, która trenuje w grupie Nowickiego.- Ale pewnego razu gdy przyszliśmy na trening, Anita już kończyła swoje zajęcia. Zostało jej już właściwie około dziesięciu minut rzucania. W tym czasie jeden z moich rzutów z prawego koła został niestety mocno „przeciągnięty” w prawą stronę. Trafiłam jednak w beton, gdzie nic nie stało. Mimo tego Anita z trenerem poszli do kierownictwa ze skargą. Ich zdaniem uniemożliwiliśmy im wykonywanie treningu. Moja trenerka wcześniej zapytała o możliwość jednorazowego przyjścia na trening, ale zamiast otrzymać odpowiedź, została zaatakowana.

Okazuje się, że to nie pierwsza kłótnia między grupami. Rozpoczęło się jeszcze w 2015 roku w Cetniewie przed mistrzostwami świata w Pekinie. Gdy Wojtulewicz-Sobierajska i Nowicki kończyli trening na rzutnię wszedł Kaliszewski, twierdząc, że ich czas się skończył. Doszło do ostrej wymiany zdań.


- To był początek konfliktu i od tamtej pory nie układało się już dobrze, ale my staraliśmy się nie wchodzić w drogę. Nie wiem, czy to dobrze, że w końcu wszystko wyszło na światło dzienne - mówi Wojtulewicz-Sobierajska. - Na pewno nie służy to naszej konkurencji i chcielibyśmy już zostawić konflikt za sobą i skupić się na treningu.

Przy okazji na jaw wyszły inne okoliczności. Okazuje się, że Kaliszewski w Chula Vista trenował także zawodnika z Kataru, czyli rywala Nowickiego. Poza tym nie ma podpisanej umowy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. W związku zapowiedziano, że sprawa będzie wyjaśniana.

- Nas to nie interesuje i nie chcę się wypowiadać - kwituje Wojtulewicz-Sobierajska.

Od 24 kwietnia trenerka ze swoją grupą zaczyna kolejne zgrupowanie w Cetniewie. Nie wykluczone, że znowu będzie tam Włodarczyk ze swoim sztabem.

- Ja nie mam z tym problemu i z każdą grupą mogę się dogadać. Trzeba tylko dobrej woli z obu stron - deklaruje trenerka. - Do Cetniewa jedziemy bo zawsze tam dobrze się czuliśmy się, a ponadto w ostatnich sezonach tam trenowaliśmy i to zaowocowało medalami na mistrzostwach świata, Europy, igrzyskach. Także nie zamierzamy tego zmieniać. Chyba, że dostaniemy zalecenie z góry. Pierwszy start Wojtka planujemy na 13 maja.

Adam Muśko

Od początku pracy w mediach lokalnych zajmowałem się tematyką sportową. Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym jestem związany od 2016 roku. Natomiast od 2021 roku w obu tych tytułach pracuję jako dziennikarz online. Moim zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie czytelnikom rzetelnych, zweryfikowanych informacji o regionie.   

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.