Małgorzata Klimczak

Koniec referendum w sprawie protestu w oświacie. Nauczyciele są zdeterminowani. Będzie strajk

Koniec referendum w sprawie protestu w oświacie. Nauczyciele są zdeterminowani. Będzie strajk
Małgorzata Klimczak

Zakończyło się referendum w sprawie strajku nauczycieli w szkołach. Wszystko wskazuje na to, że w Szczecinie i regionie będzie strajkować ponad 80 proc. placówek wychowawczych.

Nauczyciele domagają się 1000 zł podwyżki i zapowiedzieli strajk, który rozpocznie się 8 kwietnia. Strajk poprzedziło referendum w szkołach, które właśnie się zakończyło.

- Zdecydowana większość placówek opowiedziała się za strajkiem - mówi Maria Świerczek, szefowa szczecińskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Ostatnie dane ze szkół jeszcze do nas spływają, ale do tej pory tylko dwie placówki w Szczecinie nie przystępują do strajku - jedno przedszkole i jedna szkoła ponadgimnazjalna.

Do strajku chcą przystąpić także te placówki, w których nie ma członków ZNP, co wskazuje na dużą determinację nauczycieli.

- Atmosfera jest bojowa, ludzie mają dość obietnic i poniżania - mówi Maria Świerczek. - Walczymy nie tylko o podwyżkę płac, ale też o jakość edukacji, bo za taką pensję, jaka jest teraz, dobrzy nauczyciele nie będą chcieli przyjść do szkoły.

Do strajku na pewno dojdzie. Przerwać go mogą tylko rozmowy z przedstawicielami rządu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.