Koniec udręki z drogą

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Koniec udręki z drogą

Alicja Kucharska

Droga przed blokami w Lubinicku w gminie Świebodzin była zmorą mieszkańców. Błoto, kałuże i wieczny nieporządek na klatkach. W końcu się to zmieni. Remont drogi tuż -tuż

Jeszcze w tym roku mieszkańcy bloków w Lubinicku będą mieli przed swoimi budynkami nową drogę. Na jej stan narzekali od dawna. Błoto, dziury, ogromne kałuże zastąpi kostka betonowa. Lokatorzy bloków nie ukrywają, że wyczekiwali tej inwestycji już od kilku lat.

Agencja dorzuci pieniądze

- Teren należał do Agencji Nieruchomości Rolnych, dlatego jednocześnie złożyliśmy dwa wnioski. O przekazanie gminie tej działki, a także dofinansowanie inwestycji - informuje Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza. Jak dodaje, oba wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Działka przed blokami stała się własnością gminy, Agencja Nieruchomości Rolnych dofinansuje remont kwotą około 86 tysięcy złotych. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 130 tysięcy złotych.

Początkowa koncepcja mówiła o utwardzeniu drogi za pomocą tłucznia. Po namyśle zdecydowano się na kostkę. - Dzięki temu uporządkujemy ten teren i powstanie tu ciąg pieszo-jezdny – podsumował Krzysztof Tomalak.

Mieszkańcy nie kryją radości

Mieszkańcy bloków komentują krótko: nareszcie! - Czekaliśmy na to od wielu lat. Przy ładnej pogodzie straszliwie się kurzy, ale po opadach deszczu... tu jest po prostu dramat - mówią Ewa Hofman, Urszula Radzikowska i Andrzej Przybylla, których spotkaliśmy na podwórku.

Jak zaznaczają, błoto i ogromne kałuże towarzyszą im za każdym razem, gdy spadnie deszcz. Po remoncie drogi wojewódzkiej cała woda opadowa trafia na ich podwórko. - Wlewa nam się do piwnic, jest tam okropna wilgoć - żali się pani Urszula. Wtedy mieszkańcy nie mają jak wjechać na swoje podwórko.

- Był rów, ale teraz nic z niego nie zostało. I tym sposobem cała woda trafia do nas. Właśnie dlatego zależałoby nam, by przy okazji inwestycji pomyśleć o odwodnieniu. Jak wszystko zostanie wyłożone kostką, a odwodnienia nie będzie, to sytuacja się jeszcze pogorszy - dopowiada pan Andrzej.

Mieszkańcy wyjaśniają, że bardzo cieszyliby się, gdyby przy okazji drogi udało się wygospodarować miejsce na parking, a także niewielki chodnik. - Obiecano nam też oświetlenie, które będzie zainstalowane na blokach, bo panują tu ciemności egipskie - podsumowują. Droga będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.