Koniec z lataniem na pocztę. Mandat zapłacisz kartą

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Izabela Krzewska

Koniec z lataniem na pocztę. Mandat zapłacisz kartą

Izabela Krzewska

Za nieco ponad tydzień w życie wejdą przepisy, które ułatwią życie obywatelom.

W sklepie, aptece, niektórych urzędach... Transakcje bezgotówkowe są wygodne i coraz powszechniejsze. Już niedługo terminale pojawią się też w rękach policjantów. Pod koniec sierpnia w życie wchodzi ustawa, która wprowadza możliwość opłacania mandatów karnych za wykroczenia za pomocą karty płatniczej. Pomysł podoba się kierowcom.

- Wizyta na poczcie czy w banku zajmuje czas, a ten dla każdego jest cenny. Dlatego zazwyczaj opłacałem mandaty przelewem internetowym. Przyznam, że płacenie kartą, na miejscu, to jeszcze lepsze i szybsze rozwiązanie - uważa Olgierd Wilkialis z Sejn.

- Każde zautomatyzowanie jest optymalne z perspektywy kierowców i powinno ułatwić im życie - mówi. Porównanie będzie czysto teoretyczne, gdyż - jak twierdzi - całe życie jeździ przepisowo i nigdy nie został zatrzymany. Przy rozsądnej jeździe, może więc nigdy z terminala nie korzystać.

Na początek policja ma otrzymać bezpłatnie 2 tysiące urządzeń do autoryzacji rozliczeń (koszt zakupu jednego to 800 zł). Wszystko w oparciu o porozumienie pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową. 2 tysiące..., a co później?

- Kolejne urządzenia będą trafiać w zależności od potrzeb - zapewnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Dodaje, że nie wszystkie patrole będą wyposażone w terminale płatnicze. - W pierwszej kolejności będą to patrole ruchu drogowego i prewencji.

Urządzenia otrzyma ogólnie około 60 tysięcy policjantów. Ile trafi do podlaskich funkcjonariuszy? Na razie nie wiadomo.

- Obecnie trwa proces wypracowywania modelu operacyjnego w zakresie dostarczania terminali płatniczych dla policji. Szczegóły dotyczące m.in. liczby urządzeń, które będą przekazane poszczególnym komendom wojewódzkim policji są elementem toczącego się procesu - wyjaśnia Dorota Szymaniak z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Tylko w ubiegłym roku mundurowi z woj. podlaskiego wystawili ogólnie 150.127 mandatów (z tego aż 112.697 funkcjonariusze „drogówki”). W 2017 r. od styczni do końca czerwca - 91.096.

W Polsce obowiązują trzy rodzaje mandatów: kredytowy, zaoczny oraz gotówkowy.

Jak przypomina sierż. Elżbieta Zaborowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, kredytowym może zostać ukarana osoba powyżej 17. roku życia, zamieszkująca na terenie Polski lub UE (na opłacenie ma 7 dni). Mandat gotówkowy przewidziany jest dla kierowców spoza Unii. To właśnie oni ze zmian mogą być najbardziej zadowoleni. Dotychczas, jeśli nie mieli przy sobie polskiej waluty, musieli razem z policjantami jechać do bankomatu lub placówki banku. Tam pobierali gotówkę.

Z relacji funkcjonariuszy wynika, że cudzoziemcy często mieli przy sobie kartę, ale mimo chęci, nie mogli z niej skorzystać. Teraz egzekwowanie kary będzie sprawniejsze... zarówno dla kierowców, jak i mundurowych.

Nawet po wejściu w życie nowych przepisów sposób opłacenia mandatu będzie zależał od ukaranego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku płacenia kartą będzie też musiał ponieść koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.