Koronawirus. Prezydent Białegostoku podpisał się pod apelem samorządowców z całej Polski do rządu w sprawie walki z epidemią

Czytaj dalej
Fot. UM Białystok
mat

Koronawirus. Prezydent Białegostoku podpisał się pod apelem samorządowców z całej Polski do rządu w sprawie walki z epidemią

mat

Apelujemy do rządu, by otworzył samorządom drzwi do walki z koronawirusem - mówią samorządowcy z całej Polski. W tym o konsultowanie decyzji, bo nie chcą być nimi zaskakiwani. Postulują też budowę szpitali modułowych. Wśród sygnatariuszy apelu jest prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

To nie łóżka leczą, a lekarze, ratownicy, pielęgniarki. O tym trzeba pamiętać. Pewnym rozwiązaniem, żeby odciążyć służbę zdrowia są izolatoria. Są one dla osób, które mogą już opuścić szpital, jeszcze nie są całkowicie zdrowe, ale nie wymagają już intensywnej opieki. Są też dla tych, którzy mieszkają z osobami w grupie ryzyka i z ich powodu nie powinni przebywać w domu. Postulujemy, aby określić wskazania do skierowania do izolatorium – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski podczas wspólnej konferencji prasowej online z włodarzami polskich miasta. Spotkali się oni wczoraj zdalnie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

Samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Samorządy dla Polski oraz w Ruchu Wspólna Polska o podjęcie natychmiastowych działań które pozwolą na zapewnienie podstawowych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa w tej trudnej sytuacji.

- Zwracamy uwagę, że samorządy gminne i powiatowe podejmują na miarę swoich możliwości liczne „koła ratunkowe” w obszarach wsparcia służby zdrowia i służb sanitarnych. Jednak bez rozwiązań systemowych na poziomie rządu, nie uda się wyhamować eskalującej epidemii - apelują samorządowcy.

I dlatego postulują m.in. o zwiększenie dostępu do diagnostyki molekularnej poprzez wsparcie i ułatwienie procedur rejestracji dodatkowych punktów pobrań wymazów w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport NA ŻYWO 03.11.2020

W opinii ekspertów i środowiska samorządowców konieczne są m.in. następujące rozwiązania:

Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
mat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.