Krajowe truskawki po 24 - 28 złotych

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Krajowe truskawki po 24 - 28 złotych

Krzysztof Zając

Na łódzkich targowiskach piękne krajowe truskawki można kupić w cenie od 24 do 28 zł.

- Staniały - informuje Łukasz Winiarek, właściciel stoiska na Górniaku - bo jeszcze tydzień temu były oferowane przez niektórych sprzedawców nawet po 40 zł za kilogram!

Sprzedawane na rynkach truskawki krajowe pochodzą z tunelów foliowych. Są dwa razy droższe od importowanych, hiszpańskich, ale też znacznie smaczniejsze. Ich cena może nieco spaść w ciągu najbliższych kilkunastu dni, gdy zacznie się pełnia zbiorów pod folią.

Niestety nie ma co liczyć na tanie truskawki z gruntu, które zazwyczaj pojawiają się w pierwszej dekadzie czerwca.

- Kwiaty wczesnych odmian wymarzły, a późniejsze dopiero kwitną, dlatego - jeżeli nie nastąpi nagłe załamanie pogody - na stosunkowo tanie truskawki przyjdzie nam poczekać do końca czerwca - przewiduje Łukasz Winiarek.

Fatalną sytuację z uprawą tych owoców potwierdza Ryszard Tomicki z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Księży Młyn”.

- Nawet w miejskich ogródkach po przymrozkach opadły kwiaty - mówi. - Teraz kwitną odmiany późniejsze, ale na zbiór owoców długo przyjdzie jeszcze poczekać.

Pan Ryszard uprawia na działce odmiany powtarzające owocowanie, bardzo późno kwitnące. Z powodu przymrozków nie poniósł więc żadnych strat. Krzewinki jednak są mniej plenne.

Wczoraj na łódzkich działkach widzieliśmy piękne krzaczki truskawek, ale bez kwiatów lub zawiązków owoców, albo też takie, które dopiero zaczęły kwitnąć.

Producenci twierdzą, że podobna sytuacja jest w całym kraju, a zatem ceny owoców będą znacznie wyższe niż w zeszłym roku. Za ile i kiedy będziemy kupować polskie truskawki na kobiałki? Niektórzy rolnicy prognozują, że dopiero na początku lipca, a cena za dwukilogramową kobiałkę przekroczy na pewno 10 złotych.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.