Andrzej Matys

Książnica Podlaska dzięki wsparciu RPO zdigitalizuje roczniki Gazety Współczesnej

Książnica Podlaska dzięki wsparciu RPO zdigitalizuje roczniki Gazety Współczesnej Fot. Andrzej Matys
Andrzej Matys

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku dokona digitalizacji dziewięciu archiwalnych roczników Gazety Współczesnej z lat 1992-2000 (około 2200 numerów gazety). Na ten cel otrzymała, decyzją zarządu województwa, blisko milion złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W ramach projektu Książnica kupi aparat do digitalizacji z osprzętem, sprzęt komputerowy, sprzęt do serwerowni, system informatyczny oraz usługę udostępniania numerów archiwalnych w chmurze.

Digitalizacja zasobów Gazety Współczesnej - będących w posiadaniu Książnicy Podlaskiej - umożliwi mieszkańcom województwa, powszechny dostęp do zasobów w postaci cyfrowej.

Czytaj też: Wicedyrektorka Książnicy przyznała, że udusiła matkę. Nie poniesie jednak odpowiedzialności za zabójstwo

- Prace związane z realizacją tego projektu rozpoczniemy w marcu przyszłego roku i będą one trwały do czerwca 2021 roku. Potem roczniki Współczesnej będą już dostępne i skatalogowane w internecie. Dzięki temu czytelnicy otrzymają dużo łatwiejszy dostęp do bardzo wielu archiwalnych wydań gazety, a my, jako Książnica będziemy mieli ułatwione przechowywanie tych treści. Nie mówiąc o tym, że pliki elektroniczne zajmują dużo mniej miejsca, niż solidnie oprawione, papierowe roczniki, które dziś przechowujemy na półkach - mówi rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk.

Wartość tej inwestycji wynosi 1,1 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 972,4 tys. zł.
Projekt ten został wyłoniony do dofinansowania w ramach działania 8.1 RPOWP – rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, (typ projektu: Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu instytucji publicznych oraz ich ponowne wykorzystanie).

Tu oglądasz: Książnica Podlaska w Białymstoku. W bibliotece zasłabł mężczyzna. Oni ruszyli, by ratować mu życie

Andrzej Matys

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.