Kubie potrzebna jest rehabilitacja. Rodziny na to nie stać. Pomóżmy im

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Kubie potrzebna jest rehabilitacja. Rodziny na to nie stać. Pomóżmy im

Agata Sawczenko

Chory? Nie, Kuba nie jest chory. Ma tylko dodatkowy chromosom - przytulają syna Iwona i Sławomir Remezowie. I proszą o pomoc. Bo ten dodatkowy chromosom sprawia, że Kuba potrzebuje nieustannej rehabilitacji. A na to rodziny nie stać.

Pół godziny z logopedą to 70 zł. Takich zajęć potrzebujemy mnóstwo. I innych. Bo Jakuba trzeba rehabilitować wszechrostronnie - opowiada Iwona Remez. Dziecko potrzebuje opieki neurologa, logopedy, pedagoga, terapeuty integracji sensorycznej, kardiologa, okulisty, endokrynologa, psychologa i audiologa.

Kuba to ich czwarte dziecko, najmłodsze. Na utrzymaniu mają jeszcze trójkę. A zarabia tylko pan .... Żona musiała zrezygnować z pracy, bo najmłodszy syn wymaga nieustannej opieki. - Oczywiście, dostaję zasiłek. Ale i tak stać nas na bardzo niewiele - mówi.

Właśnie z powodu finansów zrezygnowali z większości zajęć. - Szkoda, bo Kuba tak ładnie się dzięki nim rozwijał - mówi Sławomir Remez. No ale cóż zrobić. Uczucia, gdy nie można pomóc własnemu cierpiącemu dziecku, nie życzą nikomu. Niestety, sami doskonal je znają. Że ich syn urodzi się z zespołem Downa, dowiedzieli się, gdy pani Iwona była jeszcze w ciąży. Zdążyli się więc przyzwyczaić do myśli, że ich dziecko będzie szczególne, jeszcze przed jego narodzinami. Teraz marzą o tym, aby ich był samodzielny, niezależny, a przede wszystkim, żeby sam zaczął mówić. W końcu ma już prawie sześć lat i widać na każdym kroku, jak chce się dzielić tym, co czuje i potrzebuje.

- Nie stać nas na codzienną rehabilitację. Ale chcielibyśmy choć raz w roku zabrać go na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny. To naprawdę przynosi skutki - mówi pani Iwona. Koszt jednego wyjazdu to około 7 tys. zł. - Wiem, wydaje się niedużo. Ale ta suma przerasta możliwości naszej rodziny.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.