Linia kolejowa Opole - Kędzierzyn-Koźle będzie remontowana

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Sławomir Draguła

Linia kolejowa Opole - Kędzierzyn-Koźle będzie remontowana

Sławomir Draguła

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na remont linii kolejowej E30 na odcinku Opole - Kędzierzyn-Koźle. Szacunkowy koszt prac to nawet 628 mln zł!

- Wyłoniony wykonawca będzie najpierw musiał zrobić dokumentację remontu, a potem wykonać prace modernizacyjne - wyjaśnia Mirosław Siemieniec z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dlatego całość przedsięwzięcia zaplanowano na lata 2020 - 2023. A zakres robót jest olbrzymi. Na 40-kilometrowym odcinku pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Groszowicami wymienione zostaną tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, zmodernizowane zostaną nastawnie, urządzenia sterowania ruchem, mosty i wiadukty, a także 27 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wyższy komfort obsługi podróżnych zapewni przebudowa peronów na stacjach i przystankach w: Kędzierzynie-Koźlu, Raszowej, Zdzieszowicach, Jasionie, Gogolinie, Górażdżach, Przyworach Opolskich, Opolu Grotowicach i Groszowicach. Perony będą wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zostaną także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dla pasażerów planowane są nowe przejścia na perony w Gogolinie (przejście podziemne) i w Opolu Grotowicach (kładka dla pieszych). Z kolei przebudową objęte będą m.in. istniejące przejścia pod torami w Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach oraz kładka dla pieszych na stacji Opole Groszowice.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą pomiędzy oboma miastami do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120. Dziś są odcinki gdzie obowiązują ograniczenia nawet do 60 km/h. A to właśnie na trasie pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem i Opolem jeżdżą nowoczesne Impulsy zakupione ostatnio przez województwo opolskie.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą pomiędzy oboma miastami do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120.

Ich prędkość maksymalna to 160 km/h. Inwestycja realizowana jest w ramach większego projektu pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie”, którego szacunkowy koszt w Krajowym Programie Kolejowym wynosi 628,5 mln zł.

Na roboty od Opola Groszowic do Opola Zachodniego zostanie ogłoszony osobny przetarg.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.