Mała zrzutka polskich rodzin na tańszy prąd dla globalnych gigantów. Za drobne 2,56 zł od gospodarstwa huty i cementownie nie wyjdą z Polski

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Zbigniew Bartuś

Mała zrzutka polskich rodzin na tańszy prąd dla globalnych gigantów. Za drobne 2,56 zł od gospodarstwa huty i cementownie nie wyjdą z Polski

Zbigniew Bartuś

Minister energii zmieni rozporządzenie dotyczące ustalania taryf tak, by najbardziej energochłonne firmy w Polsce miały tańszy prąd. Chodzi m.in. o koncern ArcelorMittal, do którego należą dawna Huta Sendzimira w Krakowie i Huta Katowice.

Ceny prądu rosną w całej Europie, ale w Polsce najbardziej. W ciągu kilkunastu miesięcy podwoiły się‚ co wynika w głównej mierze z z uzależnienia naszej energetyki od węgla. Ten trzeci rok z rządu drożeje. Skokowo wzrosły też ceny uprawnień do emisji CO2: z 5 do ponad 20 euro za tonę. W Polskę bije to najsilniej.

– Wyprodukowanie jednej megawatogodziny wiąże się u nas z emisją około tony CO2 – trochę mniej przy węglu kamiennym, a więcej przy brunatnym. Czyli do ceny każdej MWh trzeba dodać z tego tylko tytułu 20-25 dol. A ceny uprawnień rosną i – wedle wiarygodnych prognoz – będą rosły – podkreśla Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Dodaje, że część elektrowni i elektrociepłowni należących do państwowych spółek energetycznych jest mocno przestarzała, przez co do wytworzenia tej samej ilości energii potrzebują nawet 20 proc. więcej węgla niż nowoczesne zakłady. Wiąże się to także z większą emisją CO2 i opłatami. Zakłady te wymagają miliardowych inwestycji, co przekłada się na cenę prądu.

To samo dotyczy przesyłu energii – Polskie Sieci Energetyczne również nie mogą się obejść bez olbrzymich inwestycji. A w cenie prądu przesył stanowi nawet połowę kosztów.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • w kogo najbardziej uderzają podwyżki?
 • jakie zmiany w tej sprawie wprowadza nowe rozporządzenie? 
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.