Tomasz Maleta

Mały ślad S19

Co z północną obwodnicą Białegostoku? - pisze Tomasz Maleta Fot. archiwum polskapress Co z północną obwodnicą Białegostoku? - pisze Tomasz Maleta
Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety o budowie S19 i tego jak z tą kwestią łaczy się budowa obwodnicy Białegostoku.

W dyskusji nad zmianą wariantu S19 niewiele się mówi o tzw. małej, północnej obwodnicy Białegostoku. Od lat o przyśpieszenie jej budowy zabiegały władze Białegostoku. Dzięki temu, do czasu budowy tzw. dużej obwodnicy (przez Knyszyn i Korycin) tiry jadące z Suwałk i Kuźnicy Białostockiej do Warszawy omijałyby łukiem stolicę Podlaskiego. Niezbyt duży, bo 14-kilometrowy ślad po skraju Puszczy Knyszyńskiej prowadziłby od Katrynki przez Dobrzyniewo do węzła Choroszcz na S-8. Tym samym pozwoliłoby to domknąć obwodnicę Wasilkowa, która jest dziś drogą do nikąd.

Skoro teraz podlascy politycy PiS i niektórzy samorządowcy lobbują za wariantem dużej obwodnicy przez Czarną Białostocką do Sokółki, to powinni uważać, by rykoszetem nie zakopać tej małej. By nie doszło do sytuacji, że trzeba będzie starać się o decyzję środowiskową.W przeciwnym razie tiry po wsze czasy będą jeździć przez trasę generalską Na razie jest ona ważna, ale w pakiecie z dużą obwodnicę przez Korycin.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.