Marta Brzosko: Bunt to czasem jedyne wyjście

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Olga Goździewska ([email protected])

Marta Brzosko: Bunt to czasem jedyne wyjście

Olga Goździewska ([email protected])

Białostoczanka Marta Brzosko szuka dróg wyjścia z kryzysu. Takiego, który dotyczy całego świata. Wraz z innymi aktywistami chce zmusić korporacje i rządzących, by zajęli się problemem globalnego ocieplenia.

Jakie zmiany zachodzą w naszym klimacie?

Ogromnym problemem jest emisja dwutlenku węgla i metanu. Te gazy w atmosferze, jeżeli jest ich za dużo, powodują, że ciepło magazynuje się w atmosferze, zamiast np. wypromieniować do przestrzeni kosmicznej. Mówiąc najprościej - nasz klimat się podgrzewa. I ktoś może powiedzieć: „A w Polsce była taka sroga zima, gdzie tam to ocieplenie”. Ocieplenie zachodzi z perspektywy globalnej, a bardziej lokalnie może się to objawiać inaczej, np. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W Polsce świadczy o tym choćby susza, która od kilku lat niszczy pewne sektory rolnictwa. Tworzy się nowy polski klimat. To pokazuje realnie, że zmiana klimatu zachodzi już teraz, na naszych oczach.

Co realnie nam zagraża?

Zmiany zachodzące z taką prędkością powodują zaburzenia w biosferze. Klimat zmienia się zbyt szybko, przez co wiele gatunków nie będzie w stanie przystosować się do tego. Choćby w pewnych częściach Ameryki Południowej upadają plantacje bananów. Atakuje je grzyb, który rozwinął się za sprawą zmian w klimacie i ma sprzyjające warunki do rozmnażania. A z uprawy tych owoców żyją „lokalsi” i grozi im katastrofa ekonomiczna. Na drugim końcu świata, gdzie gospodarka jest mniej rozwinięta, te banany pozwalają im się wyżywić. Ale te problemy są niczym w porównaniu z tym, co może nas czekać za 20 czy 50 lat. Z raportu m.in. UN Environment „Global Environment Outlook” wynika, że działalność człowieka wpłynie wkrótce na wyginięcie miliona gatunków, a jeśli nie podejmiemy działań, to zniszczymy sami siebie.

To brzmi groźnie...

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Olga Goździewska ([email protected])

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.