Piotr Wiewióra

Miasta upamiętnią Pawła Adamowicza. Delegacje w Gdańsku

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę na godzinę 12 Fot. Przemysław Świderski Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę na godzinę 12
Piotr Wiewióra

W związku z dzisiejszym pogrzebem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, na głównych placach miast w naszym województwie odbędą specjalne uroczystości.

Część samorządów wysłała do Gdańska delegacje.

Udział swoich przedstawicieli w uroczystościach pogrzebowych, które w Gdańsku rozpoczęły się już w czwartek, zapowiedziały władze większości śląskich miast. Na Pomorzu nie mogło zabraknąć Zygmunta Frankiewicza, występującego w podwójnej roli - prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, który wejdzie w skład konduktu żałobnego. Kilka dni temu podpisał on apel skierowany do władz wszystkich samorządów, aby podczas sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy.

Reprezentantem Katowic w Gdańsku jest prezydent miasta Marcin Krupa. Mieszkańców Sosnowca oraz tamtejszy samorząd reprezentuje prezydent miasta Arkadiusz Chęciński oraz radni, z przewodniczącym Mateuszem Bochenkiem na czele, a także poczet sztandarowy miasta i strażnicy miejscy. Delegację wystawiła również Częstochowa. Do Gdańska udał się wiceprezydent Andrzej Szewiński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Jolanta Urbańska, rzecznik urzędu Włodzimierz Tutaj oraz poczet sztandarowy.

W uroczystościach biorą udział prezydenci między innymi Wodzisławia Śląskiego - Mieczysław Kieca, Bytomia - Mariusz Wołosz i Zabrza - Małgorzata Mańka -Szulik. Delegacje wysłały także inne miasta.

Władze samorządowe pozytywnie odpowiedziały również na apel Związku Miast Polskich.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk już we wtorek ogłosił miejską żałobę, która zakończyła się w czwartek. Mieszkańcy będą mogli wspólnie obejrzeć na Placu Biegańskiego relację z uroczystości pogrzebowych na specjalnie ustawionym telebimie.

Przychylając się do prośby rodziny, prezydent Katowic zaapelował, aby zamiast kwiatów i zniczy, upamiętnić prezydenta Adamowicza, przekazując pieniądze na konto WOŚP i hospicjum ks. Dutkiewicza. W południe zawyją też syreny alarmowe.

W Cieszynie zapalenie zniczy i chwila zadumy nastąpi o godz. 12.00 na Rynku, podobnie w Tychach w Parku Miejskim na gliwickim Rynku. O godz. 20.00 przed budynkiem ZST nr 1 w Chorzowie , gdzie co roku pracuje sztab WOŚP, odbędzie się protest przeciwko mowie nienawiści. Ponadto wiele miast wystawiło księgi kondolencyjne.

Piotr Wiewióra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.