Miasto Przemyśl chce znaleźć osoby, które unikają płacenia za śmieci. Ma w tym pomóc aplikacja

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Norbert Ziętal

Miasto Przemyśl chce znaleźć osoby, które unikają płacenia za śmieci. Ma w tym pomóc aplikacja

Norbert Ziętal

Miasto Przemyśl rozpoczęło pracę nad uruchomieniem aplikacji, która pozwoli ustalić osoby uchylające się od płacenia za wywóz śmieci. Ma w tym pomóc specjalna aplikacja, która sprawdziła się w Świdniku w województwie lubelskim.

W każdej gminie system opłat za śmieci jest "zamknięty". Suma opłat od mieszkańców musi wystarczyć na pokrycie kosztów odbioru, składowania i przerabiania śmieci. Gmina nie może na śmieciach zarabiać, aby np. pokryć swoje inne wydatki, ale mnie można również dokładać do tego systemu, np. po to, aby zmniejszyć opłaty mieszkańcom.

Gdyby system był szczelny, to liczba mieszkańców i liczba deklaracji byłaby taka sama. Tak jednak nie jest. Deklaracji jest jednak mniej, średnio w Polsce o ok. 17 proc. .

Wśród niepłacących są m.in. osoby zameldowane w Przemyślu, ale faktycznie mieszkające i płacące za śmieci w innej gminie. Ponadto studenci uczący się w innych miastach czy osoby wyjeżdżające za granice do pracy. Z pewnością jednak są też przemyślanie, którzy celowo oszukują i nie składają deklaracji śmieciowych.

CZYTAJ TEŻ: Aż o 40 proc. więcej za odbiór śmieci zapłacą w tym roku mieszkańcy Przemyśla. Nowa stawka wyniesie 32 zł od osoby

Do tej pory trudno było ustalić osoby, które nie wywiązują się z obowiązku złożenia deklaracji śmieciowej. Ma w tym pomóc aplikacja, która została stworzona w Świdniku w województwie lubelskim. Została stworzona w ramach rządowego programu GovTech. W Świdniku sprawdziła się tam i jest chwalona w całym kraju.

Przemyskie władze jeszcze we wrześniu ubiegłego roku interesowały się aplikacją. Do Świdnika pojechali radni miejscy oraz urzędnicy, w tym naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Karol Wilk. Byli zadowoleni z możliwości aplikacji.

W jaki sposób działa program komputerowy pomagający ustalić osoby uchylające się od regulowania opłat śmieciowych?

- Porównuje informacje z różnych baz danych. Korzysta m.in. z bazy oświatowej, ale też z pomocy społecznej, w której ujęto m.in. rodziny uczestniczące w rządowych programach „Dobry Start” czy też „Rodzina 500+”. Po wczytaniu tych danych, pojawia się lista nieruchomości, na których występuje prawdopodobieństwo niezgodności z deklaracją śmieciową. Te informacje mogą być podstawą do czynności - informuje Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

- W tym tygodniu rozpoczynamy intensywne prace nad uruchomieniem aplikacji. Chcielibyśmy, aby działała do końca pierwszego kwartału - mówi Agata Czereba, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

ZOBACZ TEŻ: Pożar w zakładzie przetwarzania odpadów w Przemyślu

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.