Mieszkańcy 11 opolskich gmin jeszcze w 2019 roku mogą skorzystać z unijnego dofinansowania na wymianę starych pieców na nowoczesne

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radosław Dimitrow
Edyta Hanszke

Mieszkańcy 11 opolskich gmin jeszcze w 2019 roku mogą skorzystać z unijnego dofinansowania na wymianę starych pieców na nowoczesne

Edyta Hanszke

W pierwszym naborze przeprowadzonym przez urząd marszałkowski w Opolu w ramach działania „Ochrona powietrza” skorzystały: Lewin Brzeski, Otmuchów, Olesno, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa i Bierawa.

Dotarliśmy z informacją o możliwości skorzystania z dofinansowania do wszystkich mieszkańców, wysyłając ulotki do każdej skrzynki pocztowej. Zgłosiło się 140 gospodarstw, z czego część nie kwalifikowała się do tego programu, m.in. z powodu braku prawa własności do nieruchomości czy prowadzenia tam działalności gospodarczej - wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

To jedna z 11 opolskich gmin, która w pierwszym naborze uzyskała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego z puli unijnej, którą dysponuje samorząd województwa. Konkurs rozstrzygnięto w lipcu. Dąbrowa otrzymała niemal 719 tys. zł, a cały projekt gminny urzędnicy oszacowali na ponad 2,1 mln zł. 300 tys. zł - to udział własny gminy. Pozostałą część mają wyłożyć mieszkańcy, którzy skorzystają z dofinansowania.

- Do projektu przystąpiło 110 gospodarstw domowych, które zadeklarowały wymianę pieców węglowych na biomasę, gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy fotowoltaikę w połączeniu z innym źródłem ciepła. Przeprowadziliśmy u nich ocenę energetyczną budynków i lokali mieszkalnych, w których zaplanowano wymianę źródeł ciepła - podaje Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

Ostatecznie umowy o dofinansowanie podpisało 80 z nich. Ponieważ konkurs urząd marszałkowski rozstrzygnął dopiero w lipcu br., a umowy z gminami podpisywano w kolejnych miesiącach, kiedy rozpoczął się już sezon grzewczy, mieszkańcy mają czas na przeprowadzenie inwestycji do 31 marca przyszłego roku.

Grzegorz Wocka z Urzędu Gminy w Dąbrowie dodaje, że samorząd stara się o przesunięcie tego terminu.

- Mieszkańcy otrzymają dotację w wysokości, jaką zadeklarowali we wniosku, w zależności od źródła ciepła, jakie zainstalowali lub zamierzają - wyjaśnia Grzegorz Wocka.

Maksymalne dofinansowanie to 34 proc. wartości inwestycji finansowane z puli unijnej i 2 tys. zł z gminy. W przypadku kotła na gaz, biomasę czy pieca elektrycznego dofinansowanie wynosi 7,1 tys. zł w tym 2 tys. zł z gminy przy inwestycji sięgającej 15 tys. zł, w przypadku pompy ciepła - to 8,8 tys. zł, w tym 2 tys. zł z gminy przy inwestycji wartej 20 tys. zł, do pieca elektrycznego i paneli fotowoltaicznych do ogrzewania wody dotacja wyniesie 12,2 tys. zł, w tym 2 tys. zł z UG dla inwestycji wartej 30 tys. zł, dopłata do pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych może sięgnąć 15,6 tys. zł (z 2 tys. zł z UG), jeśli inwestycja wyniesie 40 tys. zł.

Do urzędu trafiło już kilka wniosków o rozliczenie inwestycji od tych, którzy zrealizowali już montaż. Wójt Gołębiowska-Jarek zapowiada, że pieniądze trafią do nich w styczniu i przyznaje, że nie wszyscy mogli skorzystać z pomocy w pełnym zakresie, ponieważ np. mieszkańcy Dąbrowy, w której w przyszłym roku ma zostać poprowadzone łącze gazowe, nie mogli otrzymać dofinansowania na inne źródło energii.

Kocioł na pelet do ogrzania domu i wody

Jednym z wnioskodawców, którzy zakończyli już inwestycję w tej gminie, jest Adam Drozd ze Skarbiszowa. We wrześniu br. wymienił stary piec na miał na nowoczesny kocioł na pelet.

- Planowałem najpierw piec na ekogroszek, ale zasięgnąłem języka, zobaczyłem, jak funkcjonuje taki na pelet i zdecydowałem się na takie paliwo. Proszę zobaczyć, pali się, a z komina nie leci nawet smuga dymu - prowadzi nas do kotłowni.

Wewnątrz czysto, bez charakterystycznego zapachu i pyłu, jaki powstaje przy składowaniu miału. - A to, co dla mnie najważniejsze, że to praktycznie kocioł bezobsługowy. Sam się odpala i steruje. Zadane parametry mogę ustawić mu w kotłowni bezpośrednio na kotle albo na panelu w domu. Mogłem też dodać sobie specjalną aplikację do sterowania na telefon komórkowy, ale to wiązało się z dodatkowymi kosztami, a nie jest mi to potrzebne - wyjaśnia.

Piec ogrzewa 170-metrowy dom i wodę użytkową. - Teraz ustawiony jest na 72 stopnie. Temperatura na zaworze trojdrożnym sięga 42 stopni, a w domu mamy 23 stopnie. Na noc obniżam temperaturę w domu do 20–20,5 stopnia - wyjaśnia pan Adam.
Przyznaje, że wybrał jeden z droższych pieców, bo wiedział, że jest już sprawdzony. Urządzenie kosztowało ponad 14 tys. zł, a z instalacją i osprzętem zapłacił za wszystko 20 tys. zł. Oszacował, że za paliwo na jeden dzień płaci około 28 zł.

- Zasypuję zbiornik na pelet raz na cztery dni. Zasobnik mieści 10 worków. Czyszczę piec raz na cztery tygodnie, wybierając może 3-4 kilogramy popiołu, to nieporównywalne z obsługą poprzedniego urządzenia na miał, choć trzeba przyznać, że koszt ogrzewania jest wyższy, ale zachodu dużo mniej przy tym i o ile czyściej - ocenia Adam Drozd.

Bez unijnej pomocy niewiele by zdziałali

Dąbrowa do pierwszego wniosku dołożyła 300 tys. zł z własnego budżetu, ale pozyskała 719 tys. zł z UMWO. - Jesteśmy małą gminą z niewielkim budżetem, ale chcemy pomóc mieszkańcom w sfinansowaniu wymiany starych pieców, bo ważna jest dla nas ochrona środowiska i naszego zdrowia. Jesteśmy i chcemy pozostać zieloną gminą - komentuje pani wójt. - Szukamy zewnętrznych źródeł finansowania, bo własnymi siłami za te 300 tys. zł moglibyśmy pomóc może kilkunastu mieszkańcom, a przy wsparciu unijnym ta liczba rośnie wielokrotnie.

W pierwszym naborze przeprowadzonym przez UMWO w ramach działania „Ochrona powietrza” skorzystało 11 gmin: Lewin Brzeski, Otmuchów, Olesno, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa i Bierawa. Wówczas urzędnicy deklarowali, że przeznaczyli na ten cel 4 mln euro.

W listopadzie br. przeprowadzono kolejny nabór wniosków z gmin. Przeznaczono na niego 4,5 mln zł, ale urząd marszałkowski zastrzegł, że kwota ta może być wyższa (o około 44 mln zł), co przedłoży się na możliwość zwiększenia alokacji na nabór, jeśli uzyska zgodę z Brukseli na przesunięcie pieniędzy na ten cel z innych działań, gdzie nie zostały wykorzystane.

Dąbrowa złożyła kolejny wniosek do programu, w którym wskazała 89 mieszkańców chętnych do skorzystania z dofinansowania. Projekt oszacowano na 1,7 mln zł z udziałem własnym gminy w wysokości 220 tys. zł.

Do oceny formalnej dopuszczono wnioski 13 gmin: Strzelec Opolskich, Komprachcic, Ciska, Kluczborka, Opola, Krapkowic, Niemodlina, Dobrodzienia, Kędzierzyna-Koźla, Łubnian, Głuchołaz, Prószkowa i Dąbrowy właśnie.

Partner akcji Razem Przeciw Smogowi
Gorazdze

Edyta Hanszke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.