Mieszkańcy chcą zmiany przebiegu S19

Czytaj dalej
Fot. Adrian Korniluk
A. Zdaniowicz, A. Salnikow

Mieszkańcy chcą zmiany przebiegu S19

A. Zdaniowicz, A. Salnikow

Podczas sesji rady miasta grupa mieszkańców protestowała przeciw budowie ekspresówki w pobliżu ich domów. Ale alternatywna trasa też ma przeciwników.

Żądamy rozpatrzenia wariantu wschodniego drogi ekspresowej S19 oraz przesunięcia łącznika drogi krajowej 66 poza granice administracyjne miasta - mówił w imieniu mieszkańców bielskiej dzielnicy Studziwody Wiesław Panasiuk. - Jednocześnie wspieramy jak najszybsze przyznanie finansowania na s19 i rozpoczęcie jej budowy. Inwestujmy w infrastrukturę pamiętając komu ma służyć.

Według projektów przedstawionych przez GDDKiA S19 ma omijać Bielsk od zachodu (po prawej stronie jadąc od Białegostoku). Droga ta ma przebiegać między Bielskiem a miejscowością Augustowo. Według planów od S19 ma odchodzić też droga krajowa 66, która połączy ją z trasą do Kleszczele i dalej do przejścia granicznego w Połowcach. To właśnie do tego łącznika największe pretensje mają mieszkańcy, którzy przyszli na ostatnia sesję rady miasta.

Łącznik ten przebiega bowiem bardzo blisko rozbudowującej się dzielnicy Studziwody. Projekty zakładają wręcz zburzenie jednego z nowo wybudowanych domów. Odcina też miasto od Lasu Pileckiego i planowanego parku przy ul. Sosnowej. Pod protestem przeciw takiemu przebiegowi obwodnicy Bielska podpisało się około 600 osób.

Mirosław Jakubiuk, jeden z mieszkańców Studziwód, a jednocześnie projektant dróg zaproponował nawet, by s19 omijała Bielsk przeciwną, wschodnią stroną.


- Wówczas obwodnica Bielska łączyłaby się także z drogą do Hajnówki i do Orli - przekonuje Jakubiuk.

Rozważenie tego pomysłu popiera też burmistrz Bielska Jarosław Borowski.

Ale i ten pomysł, pomimo że projektanci nie brali go nawet pod uwagę, również budzi kontrowersje.

- Każdy chciałby mieć obwodnicę, ale najlepiej jak najdalej od siebie - mówiła zaproszona na miejską sesję Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski. - Ale tak się nie da. Wszędzie mieszkają ludzie. Na obecnie planowany przebieg S19 skarży się kilka osób z terenu gminy mieszkający między Bielskiem a Augustowem. Pomysłem wschodniej obwodnicy Bielska zaniepokojeni są mieszkańcy kilku wsi: Widowa, Hryniewicz, Proniewicz, Parcewa, Lewek.

Podczas sesji radni głosowali nad przyjęciem oświadczenia, w którym domagali się wyprowadzenia obwodnicy miasta poza jego granice i rozważenia wschodniego przebiegu. Projekt przegłosowano, ale większość wstrzymała od głosu (6 było za, wstrzymało się 9) .

A. Zdaniowicz, A. Salnikow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.