Mieszkanie na własność. Są chętni, ale przepisów brak

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Mieszkanie na własność. Są chętni, ale przepisów brak

Marta Gawina

Chodzi o lokale wybudowane po 1989 roku. Tych mieszkań kupować na razie nie można, ale część radnych i prezydent miasta chcą to zmienić. Szykują projekty odpowiednich uchwał.

Teresa Łapińska mieszka w bloku przy ulicy Rzymowskiego 40 od 25 lat.

- Jest mi tu naprawdę dobrze. Blisko kościół, szkoła, przystanek. Boję się jednak, czy dotrwam tu do końca swoich dni - mówi.

Jej mieszkanie ma 37 mkw. Miesięczny czynsz 500 zł.

- Gdybym mogła je wykupić, zyskałabym stabilność. Wiedziałabym, że mogę tutaj mieszkać, że mnie stać będzie - dodaje pani Teresa.

Podobne marzenia mają lokatorzy 72 mieszkań w tym samym bloku. Oficjalnie wpisali się na listę chętnych do wykupu lokali. Z takim postulatem zgłosili się już do prezydenta i radnych, zabrali głos na ostatniej sesji. To wtedy usłyszeli zapewnienia, że władze miasta postarają się im pomóc.

Mieszkanie na własność. Są chętni, ale przepisów brak
Wojciech Wojtkielewicz O możliwość wykupu mieszkań na własność walczą lokatorzy z bloku przy ul. Rzymowskiego 40. To z nimi spotkali się wczoraj radni PiS, którzy przygotowali projekt uchwały w tej sprawie.

Problem bowiem w tym, że wykupu mieszkań komunalnych, które powstały po 1989 roku, w tym przy ul. Rzymowskiego, zabrania prawo. Nad uchwałą zmieniającą te przepisy już pracuje prezydent Białegostoku. - W przypadku zmiany uchwały do sprzedaży będzie około 200 mieszkań. Ich lokalizacja to ul. Bukowskiego, Puławskiego, Rzymowskiego, Przędzalniania - mówi Katarzyna Ramotowska z magistratu.

Ostateczna decyzja będzie należeć do radnych.

- Na pewno sprawę własności trzeba uregulować. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Trzeba opracować mądre zasady, na jakich będziemy sprzedawać majątek gminy - podkreśla radny SLD Wojciech Koronkiewicz.

Swoją propozycję przygotowali również radni PiS. Chcą, by można było kupować mieszkania komunalne oddane do użytku do 1 stycznia 2000 roku.

Teraz też stosowane są bonifikaty przy wykupie mieszkań sprzed 1989 roku należących do gminy. Na 50 proc. upustu od wyceny rzeczoznawcy mogą liczyć osoby z 5-letnim okresem najmu. 20-letni okres - to 65 proc. bonifikaty, z kolei 40-letni - 90 proc. ulga.

Ostateczną decyzję w sprawie mieszkań komunalnych podejmą radni. Głosy w tej sprawie już są podzielone.

- Moim zdaniem wyzbywanie się mieszkań komunalnych z wysoką bonifikatą będzie prezentem dla grupy szczęśliwców od wszystkich białostoczan. I nie jest to sprawiedliwe w stosunku do tych osób, które biorą kredyty, by kupić mieszkanie - uważa Zbigniew Nikitorowicz, radny PO.

W tej chwili Zarząd Mienia Komunalnego dysponuje 4,6 tysiącami mieszkań, w tym 862 socjalnymi.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.