Mieszkanie Plus w Białymstoku i w Łomży. Tu powstaną bloki

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Julita Januszkiewicz, BJK

Mieszkanie Plus w Białymstoku i w Łomży. Tu powstaną bloki

Julita Januszkiewicz, BJK

Znana jest tylko lokalizacja działek, na których miałyby powstać bloki.

W Białymstoku - na działce między ul. Kolejową a Zwycięstwa, a w Łomży - przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego - tam mogą powstać w woj. podlaskim bloki w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości podpisał umowę z właścicielem gruntów, czyli PKP SA.

W Białymstoku chodzi o działkę w sąsiedztwie dworca PKP. Ma ona 10,5 ha.

- Z tego wstępnie około 2,5 ha będzie przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową - informuje Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości. - Nasze porozumienie z PKP to umowa ramowa, która obejmuje całą Polskę. Strategicznym partnerem jest PKP, gdyż jest największym dysponentem działek, które mogą być wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową - tłumaczy Pawlak.

- Teren ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - mówi Anna Kowalska z białostockiego magistratu. - PKP miało ten teren w użytkowaniu wieczystym. Nie było więc powodu, by ktokolwiek miał występować o pozwolenia.

Mieszkanie Plus w Białymstoku i w Łomży. Tu powstaną bloki
Wojciech Wojtkielewicz Działka w Białymstoku jest położona blisko torów kolejowych. Mieszkanie w tym miejscu byłoby więc mało komfortowe.

Jeśli jednak teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, a przewiduje się tam inną funkcję, to procedura przekształcenia może być czasochłonna. Zresztą wiceprezes Pawlak nie wie, kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć, ani tego, ile mieszkań przy ul. Zwycięstwa zostałoby zbudowanych. Ocenia, że w ramach programu w ciągu najbliższych 10 lat może powstać w 17 lokalizacjach w Polsce około 40 tys. mieszkań. Tyle konkretów.

- Łomża jest uznawana w kraju za jednego z liderów realizacji Programu „Mieszkanie Plus”. Pomysł wybudowania w ramach tego programu bloków wielorodzinnych na nieużywanych terenach kolejowych w naszym mieście uważam za rewelacyjny - mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. - Daje to możliwość powstania na gruntach Skarbu Państwa mieszkań, z których będą mogli korzystać nasi mieszkańcy.

Działka PKP o pow. 3,5 ha jest położona w atrakcyjnym miejscu - w centrum Łomży. Nie jest jednak zagospodarowana, a jej obecny stan źle wpływa na wizerunek miasta.

„Mieszkanie Plus” zakłada, że średni czynsz przy wynajmie lokalu wyniesie od 10 do 20 zł za mkw., a w przypadku planów wykupu w przyszłości - 12-24 zł za mkw. Mieszkałyby tam rodziny, które stać na czynsz, ale nie mają zdolności kredytowej.

Właśnie na wysokość czynszu zwracają uwagę łomżyńscy spółdzielcy. Przy najniższej stawce - 10 zł za mkw. - w mieszkaniu o pow. 50 mkw. czynsz byłby większy niż w jakiejkolwiek łomżyńskiej spółdzielni mieszkaniowej (średnio 230-350 zł). Przy stawce 20 zł za mkw. wychodzi kwota, za którą można wynająć mieszkanie (z opłatami).

Julita Januszkiewicz, BJK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.